Pomoc bezdomnym

Uwaga na niskie temperatury!

Okres jesienno-zimowy jest wyjątkowo trudną porą dla osób bezdomnych. Każdego roku na terenie całego kraju odnotowuje się bowiem przypadki zgonów, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu.

Okres jesienno-zimowy jest wyjątkowo trudną porą dla osób bezdomnych. Każdego roku na terenie całego kraju odnotowuje się bowiem przypadki zgonów, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu.

Jesień i zima to czas, kiedy policjanci prowadzą wzmożone kontrole miejsc gromadzenia się osób bezdomnych. Wszystko dlatego, że to właśnie oni są grupą, której życie i zdrowie jest szczególnie narażone na działanie niskich temperatur. Funkcjonariusze patrolują skwery, ogródki działkowe, penetrują kanały ciepłownicze, zarośla, opuszczone budynki i inne, rzadko odwiedzane miejsca. Jednak nie do każdej osoby policjanci są w stanie dotrzeć, dlatego zwracamy się z apelem o reagowanie i informowanie służb porządkowych o każdym przypadku ujawnienia osoby leżącej na chodniku, czy śpiącej na ławce.
 
Nie pozostawajmy obojętni na los osób bezdomnych, którym grozić może zamarznięcie. Dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 997 możemy uratować czyjeś życie.
 
Okres zimy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych oraz osób pozostających przy niskich temperaturach poza miejscem zamieszkania. Bardzo często są to osoby, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową - nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Osobom takim należy udzielić pomocy udzielając informacji o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań podejmowanych na rzecz osób bezdomnych.
 
W sytuacjach zagrożenia dzwoń po pomoc na numery alarmowe
 
997 - POLICJA
986 - STRAŻ MIEJSKA
112 - SŁUŻBY RATOWNICZE
 
Informacje o możliwościach pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia uzyskasz dzwoniąc z telefonu na całodobowy bezpłatny numer:
 
0 800 100 022
 
Całodobowa infolinia dla bezdomnych zacznie działać od czwartku w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Pod bezpłatnym numerem 800 100 022 dostępne będą informacje, gdzie bezdomni mogą szukać noclegu i ciepłego posiłku.
 
Śląska infolinia dla bezdomnych uruchamiana jest od 1999 r. przed każdą zimą. Funkcjonuje od 1 listopada do 31 marca. Można na nią dzwonić z telefonów stacjonarnych i automatów, a od dwóch lat - również z komórkowych. Połączenie jest bezpłatne, numer działa całodobowo. Obsługują go dyspozytorzy działającego przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 
W ostatnich latach liczba połączeń z infolinią zwiększała się: w sezonie 2009/2010 służby wojewody pomagały przez nią 199 razy, rok później 312, a w ubiegłym roku - 357 razy. Infolinia najczęściej była wykorzystywana podczas silnych mrozów.
 
Najwięcej połączeń odbierano od osób bezpośrednio zainteresowanych adresami noclegowni lub jadłodajni. O te kwestie najczęściej pytali samotni mężczyźni. Zdarzały się telefony z prośbami o pomoc całych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji lokalowej czy materialnej. Były też osoby, które za pośrednictwem infolinii zgłosiły chęć pomocy bezdomnym - przekazania ciepłej odzieży albo pieniędzy.
 
Dostępność infolinii z komórek pomaga m.in. w sytuacjach, gdy dzwonią przypadkowe osoby, widzące np. pijanych, leżących na ziemi podczas chłodu lub mrozu. W takich sytuacjach operator porozumiewa się z miejscową policją lub strażą miejską. Dzięki współpracy z całodobowym Centrum Koordynacji Ratownictwa Medycznego szybko można wskazać najbliższy szpital, który może pomóc.
 
Podobnie jak w poprzednich latach wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przygotował plakaty z numerem infolinii. W najbliższych dniach zostaną przekazane do samorządów w regionie, komend wojewódzkich policji i straży pożarnej, Caritas, organizacji charytatywnych oraz PCK w Katowicach. Zawisną m.in. na dworcach kolejowych i autobusowych, ośrodkach pomocy społecznej czy w jadłodajniach i innych punktach pomocy.
 
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego - oprócz infolinii - obsługuje system informacji dla służb operacyjnych zajmujących się pomocą bezdomnym. Jeżeli policjanci bądź strażnicy miejscy mają problem z umieszczeniem osoby bezdomnej w schronisku czy szpitalu, poszukiwane jest miejsce, gdzie taka osoba zostanie przyjęta. Dyżurni utrzymują kontakt z wyznaczonymi osobami z ośrodków pomocy społecznej, które pełnią dyżury domowe po godzinach pracy i w dni wolne.
 
Wykaz wszystkich jednostek pomagających w regionie bezdomnym zamieszczono na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W woj. śląskim działa 146 placówek świadczących pomoc osobom bezdomnym - jest to m.in. 19 noclegowni, 16 schronisk, 18 hosteli, sześć ogrzewalni, 40 jadłodajni oraz 30 punktów wydawania żywności.
 
Poniżej przedstawiamy wykaz placówek pomocy społecznej, które świadczą pomoc na terenie województwa śląskiego.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony