Włącz myślenie-STOP Pożarom!!! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach

Aktualności

Włącz myślenie-STOP Pożarom!!!

Data publikacji 15.01.2020

W ostatnich dniach na terenie miasta Świętochłowice doszło do dwóch pożarów. Pożary miały miejsce w mieszkaniach, w których zamieszkiwali świętochłowiczanie. Są ofiary śmiertelne. Bądźmy rozważni, uważajmy na niedopałki papierosów, potrawy pozostawione na kuchenkach gazowych itp. Przestrzegajmy przepisów prawa, a gdy zobaczymy pożar czy zadymienie – alarmujmy!!!

Bardzo często pożary powstają w naszych mieszkaniach, czyli tam gdzie czujemy się najbezpieczniej, zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. W ostatnich dniach odnotowano dwa pożary mieszkań, gdzie dwie osoby poniosły śmierć.
W większości przypadków przyczyną śmierci jest zetknięcie się z dymem i toksycznymi substancjami powstałymi w wyniku pożaru. Pożary to duże zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, szybko się rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Niestety to często człowiek jest jego sprawcą pożaru. Pamiętajmy, że często nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych. Włącz myślenie!!!

Jeżeli zauważyłeś pożar:

  • zaalarmuj osoby przebywające w mieszkaniu/domu,
  • wyjdź na klatkę schodową,
  • wybierz numer alarmowy 112 lub 998, a po uzyskaniu połączenia spokojnie i wyraźnie powiedź:
  1. swoje imię i nazwisko,
  2. adres i nazwę obiektu,
  3. co się pali, na którym piętrze,
  4. czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego,
  5. po podaniu informacji nie odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.