Aktualności

Świętochłowiccy policjanci nadzorują przestrzeganie kwarantanny

Data publikacji 19.03.2020

Policjanci ze Świętochłowic w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców miasta wspierają służby sanitarne w utrzymaniu kwarantanny. Umundurowani stróże prawa każdego dnia m.in. kontrolują, czy osoby objęte kwarantanną przebywają pod wskazanymi adresami oraz, czy nie potrzebują dodatkowej pomocy. Policjanci nie wchodzą do mieszkań, nawiązują kontakt z taką osobą, korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Uzyskane informacje przekazują odpowiednim służbom.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach w czasie stanu zagrożenia epidemicznego jako priorytet stawiają bezpieczeństwo mieszkańców miasta. Jednym z wielu zadań, jakie wykonują w trakcie codziennej służby, jest wsparcie działania służb sanitarnych poprzez kontrole miejsc przebywania osób objętych kwarantanną domową. Stróżę prawa sukcesywnie sprawdzają, czy są respektowane nowe przepisy. W trakcie kontroli mundurowi ustalają również, czy osoby objęte kwarantanną nie potrzebują dodatkowej pomocy . Wszystkie tego typu sygnały przekazują do służb miejskich, które organizują pomoc.
Przypominamy, że policjanci, którzy sprawdzają miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej, nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i osobom objętych kwarantanną. Mundurowi nie wchodzą do domów lub mieszkań. Korzystają z telefonów komórkowych oraz domofonów. Zawsze są to wyłącznie policjanci umundurowani, posiadający odpowiednie przeszkolenie i wyposażeni w indywidualne środki ochrony. Dodatkowo pamiętać należy, że wizyta to tylko jedna z form sprawdzenia, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do jej postanowień. Policjanci zbierają informacje na ten temat na wiele różnych sposobów.

Prosimy o zgłaszanie wszelkich przypadków prób podszywania się pod policjantów i nieotwieranie takim osobom drzwi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pamiętajmy, że możliwa jest telefoniczna weryfikacja tożsamości funkcjonariusza. Wszelkie numery kontaktowe komendy miejskiej znajdują się na stronie internetowej KMP Świętochłowice oraz w aplikacji Moja Komenda.

Apelujemy do seniorów, aby maksymalnie ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach takich jak m.in. zakup żywności lub leków. Bezpieczeństwo to nasza wspólna odpowiedzialność. Dlatego apelujemy, aby bezwzględnie przestrzegać zaleceń służb sanitarnych, ponieważ to od nas samych zależy, jak dobrze poradzimy sobie z ograniczeniem skutków rozprzestrzeniania się wirusa. To trudny czas dla nas wszystkich. Apelujemy o wzajemne wsparcie, rozważne zachowania oraz spokój.

Przypominamy!

W przypadku stwierdzenia, że ktoś opuszcza miejsce kwarantanny, pomimo nałożonych obostrzeń, mundurowi będą powiadamiać powiatowego inspektora sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia kary. Osoba, która nie przestrzega kwarantanny, musi się liczyć z karą finansową nawet 5 tys. zł.

Ponadto należy pamiętać, że wobec takiej osoby prowadzone będą także czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw. Mandat może tu wynosić 500 zł. W przypadku skierowania przeciwko takiej osobie wniosku o ukaranie do sądu może zostać nałożona grzywna do 5.000 złotych lub kara aresztu.

Jeśli z miejsca wyznaczonej kwarantanny oddali się osoba, u której potwierdzono zakażenie, może ona odpowiadać przed prokuratorem i sądem. Zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwa przewiduje karę 1 roku pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony