Aktualności

Widzisz osobę narażoną na wychłodzenie? Zareaguj! Jeden telefon może uratować czyjeś życie

Data publikacji 15.11.2021

Jesienno-zimowa aura to czas, gdy temperatura powietrza znacznie obniża się wieczorem, a noce stają się coraz chłodniejsze. Jak co roku, miejscowi dzielnicowi kontrolują miejsca, w których bezdomni próbują się schronić przed zimnem. Najczęściej wybierają pustostany, klatki schodowe i strychy. Apelujemy! Nie bądźmy obojętni. Wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie. Zachęcamy do korzystania z bezpłatnej infolinii 987 oraz numeru alarmowego 112.

Jesienno-zimowa pora to najgorszy okres w roku dla osób bezdomnych, nieposiadających dachu nad głową oraz osób pozostających przy niskich temperaturach poza miejscem zamieszkania. Gdy temperatura powietrza znacznie się obniża, wówczas strychy, działkowe altanki, klatki schodowe, pustostany to najczęściej wybierane przez nich schronienia przed zimnem. Te ostatnie szczególnie zagrażają ich życiu i zdrowiu ze względu na stan techniczny. Większość takich budynków przeznaczona jest do likwidacji. Dlatego policjanci zapowiadają, że z większą uwagą będą kontrolować te miejsca, a przy niskich temperaturach powietrza nawet kilkukrotnie w ciągu doby.

Osobom narażonym na działanie niskich temperatur oferowana jest pomoc, bowiem chłód dla bezdomnych jest zagrożeniem dla ich życia i zdrowia, ale również dla osób samotnych i w podeszłym wieku. Dotyczy to także osób nietrzeźwych. Ze względu na stan upojenia alkoholowego nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Osobom takim należy pomóc, udzielając informacji o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań na rzecz osób bezdomnych.
Aby zapewnić bezpieczeństwo i opiekę osobom potrzebującym, policjanci współpracują między innymi ze świętochłowickim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, informując bezdomnych, gdzie mogą znaleźć pomoc. Ci, którzy mają wiedzę o osobach szukających schronienia przed zimą, również nie powinni pozostać bierni na ich los.

Od 1 października br. w siedzibie OPS przy ulicy Katowickiej 35 w Świętochłowicach została uruchomiona ogrzewalnia dla osób bezdomnych, która czynna będzie do 30 kwietnia przyszłego roku w godzinach 18.00 – 8.00.

Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa i bezpłatna infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych.
Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego znaleźć można informacje na temat ośrodków wsparcia doraźnego dla osób bezdomnych (wydawanie żywności i odzieży, dostęp do pralni i łaźni) oraz adresy schronisk i noclegowni w województwie śląskim.

Plakat informujący o możliwości pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym w trakcie nadchodzacej zimy. Na plakacie zostały wymienione nymery telefonów służb zaangazowanych w niesienie pomocy oraz numer całodobowy 987

Policjanci apelują o reakcję w przypadku zauważenia osoby znajdującej się w okolicznościach grożących wychłodzeniem organizmu - zwłaszcza leżącej lub siedzącej na ziemi, ławce, przystanku, w altanach ogrodowych, lub mającej problemy z poruszaniem się. Obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Jeden telefon pod numer 112 może uratować czyjeś życie.

O miejscach, gdzie przebywają osoby bezdomne, możemy powiadomić Policję poprzez skorzystanie z policyjnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, wybierając ikonkę "Osoba bezdomna wymagająca pomocy" i zaznaczając to miejsce na mapie. Miejsce takie zostanie dokładnie sprawdzone, a w przypadku potwierdzenia objęte nadzorem. (Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112). W sprawach dotyczących bezdomnych można również kontaktować się z Dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach, pod całodobowym numerem telefonu 47 85 442 66.

  • Dzielnicowi w trakcie przejścia do jednego z opuszczonych budynków, gdzie będą przeprowadzić kontroli w celu niesienia pomocy osobom narażonym na wychłodzenia
  • Dzielnicowi w trakcie przejścia do jednego z bunkrów na terenie miasta, gdzie będą kontrolować czy nie ma w jego okolicy osób narażonych na wychłodzenie
  • Dzielnicowi w trakcie kontroli klatki schodowej pustostanu w celu niesienia pomocy osobom narażonym na wychłodzenia
  • Na zdjęciu dzielnicowi idący schodami w pustostanie podczas kontroli pod kątem osób potrzebujących pomocy
  • Dzielnicowi w trakcie kontroli miejsc w których szukją schronienia bezdomni
  • Dzielnicowi w trakcie kontroli pustostanu w celu niesienia pomocy osobom bezdomnym narażonym na wychłodzenia
Powrót na górę strony