Aktualności

Wpadł podczas działań drogówki

Data publikacji 13.05.2022

W ręce świętochłowickich policjantów podczas działań „NURD” wpadł 65-latek, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na oznakowane przejście. Brawurowa jazda zakończyła się mandatem w wysokości 1,5 tysiąca złotych. Podwyższone grzywny za m.in. nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego miejscowej komendy prowadzili działania o nazwie „NURD”. Na ulicy Metalowców zauważyli kierowcę, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu. Mundurowi zatrzymali audi do kontroli drogowej. Brawurowa jazda dla 65-letniego świętochłowiczanina zakończyła się grzywną w wysokości 1,5 tysiąca złotych.

Celem wspomnianych działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. Mundurowi egzekwowali stosowanie się uczestników ruchu do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy. Szczególną uwagę zwracali na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Zwracali także uwagę na rowerzystów, ich stan trzeźwości oraz obowiązkowe wyposażenie jednośladów. Nadzorem objęto miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego w tym te, na których najczęściej dochodziło do wypadków. Policjanci ujawnili ponad 20 naruszeń przepisów drogowych. Aż 8 z nich popełnili piesi. Najczęściej popełnianym przez nich wykroczeniem było przechodzenie w miejscu niedozwolonym. Z kolei wśród kierujących wciąż jeszcze zdarzają się amatorzy zbyt szybkiej jazdy w rejonie przejść dla pieszych.

Apelujemy do pieszych i kierowców o rozwagę i wzajemne poszanowanie na drodze. Tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, mogą nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia.

Na zdjęciu mundurowa w trakcie obserwacji zachowania kierujących wobec pieszych na oznakowanym przejściu dla pieszych

  • Na zdjęciu mundurowi z drogówki w trakcie kontroli zatrzymanego pojazdu, w związku z popełnionym wykroczeniem
  • Zbliżenie na napis policja na kamizelce odblaskowej policjanta z drogówki, który siedzi w radiowozie i dokonuje sprawdzenia w policyjnych systemach zatrzymanego do kontroli drogowej kierującego.
  • Na zdjęciu wewnątrz radiowozu czapka służbowa policjanta drogówki z białym otokiem i orłem na przodzie oraz teczka z symbolem Ruchu Drogowego. W tle widać przejście dla pieszych i przemieszczające się pojazdy.
  • Policjantka w trakcie mierzenia prędkości za pomocą ręcznego miernika, na jednej ze świętochłowickich ulic,
  • Na zdjęciu mundurowa w trakcie zatrzymania do kontroli drogowej kierującego osobówki.
  • zbliżenie na mundurową która wypisuje blankiet mandatu karnego
Powrót na górę strony