24 lutego - 1 marca: Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Przed nami kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. W organizację obchodów - poza Ministerstwem Sprawiedliwości - włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza.
W tym roku w dniach 24 lutego - 1 marca zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Prokuratury Rejonowej w Chorzowie oraz do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.
W Świętochłowicach będą to:
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „PRZYSTAŃ”
41-600 ŚWIĘTOCHŁOWICE, ul. Zubrzyckiego 36
tel. (32) 34.52.165
e-mail: sow@ops.internetdsl.pl
Ośrodek Wsparcia Rodzinom „TĘCZA”
41-600 ŚWIĘTOCHŁOWICE, Pl. Zawadzkiego 8/2
tel. (32) 74.09.169
Dzięki zaangażowaniu się w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” wyżej wymienio-nych podmiotów dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny.
Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy.
Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.
W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517).
Pliki do pobrania
-
plakat
1.48 MB
-
ulotka informacyjna
1.2 MB