Wiadomości

Dzięki szybkiej reakcji policjantów uratowano życie

Data publikacji 27.07.2018

Świętochłowiccy policjanci wraz z funkcjonariuszami OPP Katowice zapobiegli nieszczęściu do jakiego mogło dojść w rejonie dzielnicy Lipiny. Mieszkaniec Świętochłowic usiłował popełnić samobójstwo poprzez podcięcie sobie żył. W ostatniej chwili do akcji wkroczyli mundurowi.

Policjanci Wydziału Prewencji otrzymali zgłoszenie o tym, iż mieszkaniec Świętochłowic chce popełnić samobójstwo. Natychmiast udali się pod wskazany adres. W tym samym czasie funkcjonariusze OPP Katowice zostali zatrzymani przez kobietę, która jak się okazało jest siostrą mężczyzny. Podała ona rysopis brata dzięki czemu udało się go odnaleźć. Funkcjonariusze natrafili na mężczynę kilka przecznic dalej. Trzymał on w ręku żyletkę, którą chciał podciąć sobie żyły. Był agresywny i nie wykonywał poleceń. Dzięki szybkiej reakcji policjantów udało się obezwładnić mężczyznę, a następnie przewieźć do szpitala. Gdyby nie szybkie działanie funkcjonariuszy mężczyzna mógłby już nie żyć.

Niestety to nie jedyne odnotowane zdarzenie dotyczące próby samobójczej w ostatnim czasie. 19-letnia mieszkanka Świętochłowic weszła na parapet by z niego skoczyć. Na całe szczęście zdanie swe zmieniła, jednakże policjanci mając na celu zapewnienie bezpieczeństwa dla jej życia i zdrowia wezwali na miejsce wyspecjalizowanego lekarza, którego zadaniem jest pomagać osobom zmagającym się z trudnościami życiowymi. Apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby zwracać uwagę na jakiekolwiek możliwe przejawy problemów życiowych, z którymi nasi bliscy czy znajomi nie potrafią sobie poradzić. W myśl hasła: "służyć i chronić", świętochłowiccy policjanci nigdy nie odmówią pomocy czy porady naszym mieszkańcom.

W grudniu 2017 powstał projekt Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego realizowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia. Jego celem jest pomoc osobom znajdującym w stanie kryzysu psychicznego z powodu np. śmierci, utraty pracy, rozwodu, lub zaginięcia bliskiej osoby, oraz zapobieganie depresji, samobójstwom i innym zachowaniem autodestrukcyjnym. Pomoc ta skierowana jest do osób w każdym wieku. Wszelkie informacje na temat m.in. godzin dyżurów i kontaktu z ekspertami są dostępne na stronie www.liniawsparcia.pl. Na stronie znajduje się również bezpłatna aplikacja mobilna z bazą teleadresową instytucji pomocowych.

Powrót na górę strony