Bezpiecznie podczas święta miasta
Święto miasta już za nami. Świętochłowiccy mundurowi od piątku dbali o bezpieczeństwo mieszkańców i odwiedzających miasto podczas Dni Świętochłowic 2019. Zwieńczeniem imprezy był wczorajszy VIII Świętochłowicki Piknik Organizacji Pozarządowych. W specjalnie przygotowanym policyjnym namiocie, mundurowi miejscowej komendy promowali aplikacje związane z bezpieczeństwem oraz kampanie MSWiA „Narkotyki i dopalacze zabijają”.
Dni Świętochłowic 2019 już za nami. Impreza odbyła się w miniony weekend na terenie OSiR Skałka. Przez trzy dni dla mieszkańców zaplanowano wiele wydarzeń muzycznych. Na ulicach miasta można było spotkać wzmożone patrole. Nad bezpieczeństwem uczestników święta miasta czuwało kilkudziesięciu policjanci w tym pionów: prewencji, ruchu drogowego i kryminalnego. Obok policjantów świętochłowickiej komendy, w zabezpieczenie zaangażowani byli także policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Wsparcia udzielili również funkcjonariusze miejscowej Straży Miejskiej. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu imprezy mieszkańcy bez obaw mogli świętować kolejną rocznicę powstania miasta.
Wczoraj w ostatni dzień przedsięwzięcia, odbył się VIII Świętochłowicki Piknik Organizacji Pozarządowych. Jego celem była promocja działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe, integrowanie społeczności lokalnej oraz wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Nie mogło tam zabraknąć również służb mundurowych. W specjalnie przygotowanym policyjnym namiocie profilaktycy oraz dzielnicowi garnizonu świętochłowickiego promowali aplikacje związane z bezpieczeństwem oraz kampanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznym i Administracji pod nazwą „Narkotyki i dopalacze zapijają”.
Stróże prawa z odwiedzającymi stoisko rozmawiali o zagrożeniach wynikającym z eksperymentowania z zakazanymi substancjami. Przypominali, że dopalacze, to substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Stanowią poważne zagrożenie szczególnie dla dzieci. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm. Dlatego stróże prawa mieli w zanadrzu przygotowane specjalne alko i narko-gogle, które symulują stan po spożyciu znacznej ilości alkoholu oraz stan odurzenia narkotykami. Ochotnicy mogli założyć gogle i przekonać się jak alkohol i narkotyki negatywnie wpływają na percepcję.
W trakcie pikniku mundurowi promowali oraz zachęcali również mieszkańców do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji „Moja Komenda”. Obie aplikacje w łatwy sposób można obsługiwać za pomocą telefonu komórkowego, dzięki czemu można szybko odnaleźć m.in. kontakt do swojego dzielnicowego bądź powiadomić Policję o zauważonych zagrożeniu.