W trosce o bezpieczeństwo pierwszaków
Dzisiaj policjanci świętochłowickiej drogówki wcielili się w rolę nauczycieli i przeprowadzili lekcję o bezpieczeństwie z pierwszakami. Początek roku szkolnego to tez początek codziennej drogi do szkoły i powrotów do domu. Od drugiego września br. przekonali się o tym najmłodsi uczniowie, którzy rozpoczęli dopiero przygodę z nauką. Droga ta powinna być bezpieczna, dlatego mundurowi prowadzą spotkania z najmłodszymi w ramach działań "Bezpieczna droga do szkoły".
Początek roku szkolnego to bez wątpienia ważne wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. To również początek codziennej drogi do szkoły i powrotu do domu. Droga ta każdego dnia powinna być bezpieczna, dlatego mundurowi oprócz czuwania nad bezpieczeństwem dzieci, wychodzą też z założenia, że edukacja jest najważniejsza. Policjanci nie tracą zatem okazji, aby przekazywać najmłodszym wiedzę, jak mają zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Dzisiaj policjanci świętochłowickiej drogówki wcielili się w rolę nauczycieli i przeprowadzili lekcję z pierwszakami, którzy 2 września rozpoczęli przygodę z nauką w świętochłowickiej Szkole Podstawowej nr 1. Mundurowi mieli niepowtarzalną okazję, żeby przypomnieć dzieciom o najważniejszych zasadach właściwego poruszania się po drodze w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. W czasie spotkania, stróże prawa przekazali pierwszoklasistom najważniejsze zasady bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Poruszono między innymi kwestię odblasków, dzięki którym dzieci są dużo lepiej widoczne dla kierowców. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem wysłuchały Policjantów Wydziału Ruchu Drogowego świętochłowickiej komendy, a mundurowi z kolei odpowiadali na liczne pytania najmłodszych. Cieszy duża aktywność w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa już od najmłodszych lat. Mundurowi życzą wszystkim dzieciom sukcesów w nauce, przede wszystkim jednak bezpiecznej drogi do szkoły!
Mimo prowadzenia wzmożonych działań przez policję obowiązkiem rodziców i opiekunów jest zadbać o to, by przygotować dzieci do uczestnictwa w ruchu drogowym. Rodzice nie mogą czuć się zwolnieni z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa swym pociechom. Na przykład podczas wspólnego spaceru powinni oni pokazać dzieciom niekoniecznie najkrótszą, a najbezpieczniejszą drogę o szkoły. Tą drogą wspólnie z dziećmi powinni kilkakrotnie przejść, utrwalając prawidłowe zachowania w drodze do szkoły i zwracając uwagę na zagrożenia związane z ruchem drogowym. Warto pamiętać, że przejście na drugą stronę jezdni to dla młodszych dzieci prawdziwe wyzwanie. Warto uczyć dzieci dobrych nawyków i umiejętności rozpoznawania zagrożeń.
Przypominamy podstawowe zasady, które należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.
- Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat,
- Każda osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych,
- Pieszy idący po jezdni lub poboczu jest obowiązany iść lewą stroną drogi,
- Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności dwóch pieszych może iść obok siebie. W pozostałych przypadkach piesi są obowiązani iść jeden za drugim.
Przechodząc przez jednię lub torowisko, pieszy jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest jednak dozwolone, gdy odległość od niego przekracza 100m. Warto pamiętać, że w przypadku gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100m od wyznaczonego przejścia przechodzenie dozwolone jest również na tym skrzyżowaniu.