Wiadomości

Lepiej „dmuchać na zimne” - nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu

Data publikacji 02.11.2019

Jesienno-zimowa aura to czas, gdy temperatura powietrza znacznie obniża się wieczorem, a noce stają się coraz chłodniejsze. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Warto wiedzieć co zrobić, gdy zauważymy potrzebującego pomocy bezdomnego. Zwykle szukaj oni schronienia na dworcach, w pustostanach, na klatkach schodowych, strychach itp. Dlatego jak co roku policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Nie czekajmy, aż temperatura spadnie poniżej zera. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Zbliżająca się pora jesienno-zimowa to najgorszy okres w roku dla osób bezdomnych, nieposiadających dachu nad głową oraz osób pozostających przy niskich temperaturach poza miejscem zamieszkania. Bardzo często są to też osoby, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Osobom takim należy pomóc, udzielając informacji o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań na rzecz osób bezdomnych.

Często bezdomni nie mają świadomości zagrożenia, jakie na nich czeka, kiedy temperatura na dworze spada poniżej zera. Dlatego policjanci zapowiadają, że z większą uwagą kontrolować będą między innymi klatki schodowe, piwnice, działkowe altanki i pustostany – czyli miejsca, gdzie najczęściej koczują bezdomni. Te ostatnie szczególnie zagrażają ich życiu i zdrowiu ze względu na stan techniczny. Bezdomni nie zważają na to, że większość takich budynków przeznaczonych jest do likwidacji. Przy niskich temperaturach powietrza, miejsca te patrolowane są nawet kilkukrotnie w ciągu doby. Osobom bezdomnym i innym potrzebującym schronienia oferowana jest pomoc.
Aby zapewnić bezpieczeństwo i opiekę osobom bez dachu nad głową, policjanci współpracują między innymi ze świętochłowickim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, informując bezdomnych, gdzie mogą znaleźć pomoc. Ci, którzy mają wiedzę o osobach szukających schronienia przed zimą, również nie powinni pozostać bierni na ich los.

Przypominamy, że co roku, od listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych w zakresie noclegu i wyżywienia. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

O miejscach, gdzie przebywają osoby bezdomne, możemy powiadomić Policję poprzez skorzystanie z policyjnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, wybierając ikonkę "bezdomność" i zaznaczając to miejsce na mapie. Miejsce takie zostanie dokładnie sprawdzone, a w przypadku potwierdzenia objęte nadzorem.
(Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112). W sprawach dotyczących bezdomnych można również kontaktować się z Dyżurnym KMP w Świętochłowicach - tel. całodobowy (32) 349 02 55.

Policjanci apelują o reakcję w przypadku zauważenia osoby znajdującej się w okolicznościach grożących wychłodzeniem organizmu - zwłaszcza leżącej lub siedzącej na ziemi, ławce, przystanku, w altanach ogrodowych, lub mającej problemy z poruszaniem się. Nie bądźmy obojętni dla tych osób, być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie.

Ponadto, od 1 października br. w siedzibie OPS przy ulicy Katowickiej 35 w Świętochłowicach została uruchomiona ogrzewalnia dla osób bezdomnych, która czynna będzie do 30 kwietnia przyszłego roku w godzinach 18.00 – 8.00.

Należy pamiętać, że wychłodzenie organizmu to stan, w którym temperatura ciała nie przekracza granicy 36 st.C. Im niższa jest temperatura ciała, tym poważniejsze jest zagrożenie życia. Warto wiedzieć, że objawy wychłodzenia organizmu są zależne od stopnia jego wychłodzenia. Najważniejsza zasada to stopniowe rozgrzewanie ciała. Nie należy masować kończyn, ponieważ zimna krew może dostać się do serca i zatrzymać krążenie. Z tego samego powodu osoba wychłodzona nie powinna wykonywać żadnych gwałtownych, niepotrzebnych ruchów. Jeżeli osoba jest przytomna/świadoma można podać ciepły napój (ale nie gorący), który poprawi krążenie i przyspieszy ogrzewanie organizmu. Jeżeli stan osoby nie poprawia się lub objawy wskazują na wysoki stopień wychłodzenia organizmu, należy bezzwłocznie wezwać lekarza.

Obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Warto zajrzeć także do sąsiada, który mieszka samotnie i sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy. Reagujmy! Jeden telefon pod numer 112 może uratować życie.

Powrót na górę strony