Trwają działania „Bezpieczne skrzyżowania”
Od 6.00 rano na terenie Świętochłowic prowadzone są działania o nazwie „Bezpieczne skrzyżowania”. Mundurowi zwracają uwagę na zachowanie kierowców i pieszych na skrzyżowaniach oraz w ich obrębie. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa poprzez reagowanie na niestosowanie się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, ograniczenie liczby zdarzeń oraz liczby ofiar wypadków drogowych.
Dążenie do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg na skrzyżowaniach oraz egzekwowanie od kierujących i pieszych obowiązujących w tym zakresie przepisów, to główne cele prowadzonych dzisiaj działań o nazwie „Bezpieczne skrzyżowania”. Od wczesnych godzin porannych policjanci Wydziału Ruchu Drogowego miejscowej komendy na terenie miasta zwracają uwagę na zachowanie kierowców i pieszych na skrzyżowaniach oraz w ich obrębie. Mundurowi pełnią służbę w kilku wytypowanych punktach miasta, w rejonie skrzyżowań o największym zagrożeniu i natężeniu ruchu oraz przejść dla pieszych, na których najczęściej dochodzi do potrąceń. Ponadto w trakcie akcji mundurowi sprawdzają trzeźwość kierowców, prawidłowość parkowania w rejonach skrzyżowań, przestrzeganie przepisów dotyczących prędkości oraz stosowania pasów bezpieczeństwa.
W rejonie skrzyżowań z winy kierowców samochodów, jednośladów oraz pieszych, najczęściej dochodzi do takich wykroczeń jak:
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych, w tym podczas skręcania w drogę poprzeczną,
- niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
- niestosowanie się do znaków drogowych,
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
- omijaniu pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub zza występującej przeszkody, w tym także wtargnięciu na jezdnię wprost pod nadjeżdżające pojazdy,
- przechodzenie poza wyznaczonym przejściem dla pieszych,
- jazda wzdłuż przejścia dla pieszych oraz po chodniku.
Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają z pewnością kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Zagrożenie wzrasta szczególnie jesienią i zimą, gdy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, a co za tym idzie, piesi na drogach stają się słabo widoczni.