Wiadomości

Podsumowanie działań drogówki pn. „Alkohol i Narkotyki”

Data publikacji 10.12.2019

Świętochłowicka drogówka zakończyła działania o kryptonimie „Alkohol i narkotyki”. Ogólnopolska akcja trwająca całą dobę miała na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego jak największej ilości osób będących po spożyciu alkoholu lub po użyciu środków działających podobnie do alkoholu. Całą dobę mundurowi na terenie miasta prowadziła wzmożone kontrole trzeźwości. Cieszy fakt, że żaden z przebadanych kierowców nie poruszał się samochodem na tzw. „podwójnym gazie” lub pod wpływem substancji psychoaktywnych. Kierowco, pamiętaj jazda pod wpływem substancji psychoaktywnych jest zagrożona tą samą karą co jazda pod wpływem alkoholu i jest równie niebezpieczna.

O tym, jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest kierowanie pojazdami, będąc w stanie nietrzeźwości, czy też pod wpływem narkotyków, policjanci informują praktycznie każdego dnia. W poniedziałek od 6.00 rano świętochłowicka drogówka rozpoczęła działania o nazwie „Alkohol i narkotyki”. Przez całą dobę mundurowi prowadzili wzmożone kontrole w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i tym samym zmniejszenia liczby zdarzeń z udziałem nietrzeźwych kierujących. Policjanci zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem. Dziś po całej dobie działań przyszedł czas na podsumowanie. W akcję na terenie naszego miasta zaangażowano 10 mundurowych. Łącznie przebadano niemal 680 kierujących na zawartość alkoholu w organizmie. Drogówka korzystała także z narkotestów w przypadku podejrzenia, że kierujący może być pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu. Cieszy fakt, że żaden z przebadanych kierowców nie poruszał się samochodem na tzw. „podwójnym gazie” lub pod wpływem substancji psychoaktywnych. W trakcie działań mundurowi zatrzymali 3 dowody rejestracyjne oraz nałożyli 4 mandaty karne.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, kierowca przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków.

Apelujemy!

Nietrzeźwi oraz będący pod wpływem narkotyków użytkownicy dróg: kierujący pojazdami, a także rowerzyści i piesi to realne zagrożenie w ruchu drogowym. Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu, stanowisz zagrożenie dla życia i zdrowia własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony