Wiadomości

Nietrzeźwy 62-latek „wpadł” podczas akcji „Trzeźwy poranek”

Data publikacji 17.12.2019

Wczoraj świętochłowiccy policjanci przeprowadzili akcję „Trzeźwy poranek”. Pomimo policyjnych akcji i zaostrzonych kar w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy decydują się na jazdę po alkoholu. Stróże prawa w trakcie działań na jednej z „blokad” trzeźwości zatrzymali do kontroli kierowcę skody, który wpadł na jeździe na „podwójnym gazie”. 62-latek dzisiaj usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie po użyciu alkoholu. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Policjanci ze świętochłowickiej drogówki przeprowadzili wczoraj cykliczną akcję o nazwie „Trzeźwy poranek”. W kluczowych punktach miasta stróże prawa rozstawili tzw. „blokady” trzeźwości, gdzie od wczesnych godzin porannych prowadzili wzmożone kontrole stanu, w jakim znajdują się kierujący. Pomimo policyjnych akcji i zaostrzonych kar w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy decydują się na jazdę po alkoholu. Około 5.00 na jednej z „blokad” przy ulicy Metalowców w ręce mundurowych wpadł kierowca skody. Kiedy mundurowi zbadali stan trzeźwości 62-latka, okazało się, że jest pod wpływem alkoholu. Dzisiaj bytomianin usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie po użyciu alkoholu. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.
Mundurowi w trakcie poniedziałkowych działań przebadali łącznie blisko 400 kierujących. Celem akcji było wyeliminowanie z ruchu drogowego jak największej ilości pijanych kierowców. Na szczęście pozostali skontrolowani kierujący wykazali się większą odpowiedzialnością.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości kolejno traktowane jako wykroczenie, oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, kierowca, przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków.

Powrót na górę strony