Nadeszły chłody! Nie bądźmy obojętni widząc osoby narażone na wychłodzenie
Okres zimowy jest wyjątkowo trudną porą dla osób bezdomnych i innych szukających schronienia przed zimnem. Przy niskich temperaturach, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Prawdziwe mrozy dopiero przed nami. Policja apeluje, by nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Alarmujmy mundurowych za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Oprócz numeru alarmowego 112 zachęcamy do korzystania z całodobowej, bezpłatnej infolinii 987 oraz z policyjnej platformy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Zima to czas, kiedy policjanci prowadzą wzmożone kontrole miejsc gromadzenia się osób bezdomnych. Wszystko dlatego, że to właśnie oni są grupą, której życie i zdrowie jest szczególnie narażone na działanie niskich temperatur. Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to miejsca, w których najczęściej osoby bezdomne i inne potrzebujące pomocy szukają schronienia przed zimnem. Nie zważają oni uwagi na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na stan techniczny. Poza tym nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych oraz osób pozostających przy niskich temperaturach poza miejscem zamieszkania. Niskie temperatury stwarzają zagrożenie również dla osób samotnych i w podeszłym wieku. Dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Osobom takim należy pomóc, udzielając informacji o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań na rzecz osób bezdomnych. Aktualnie policjanci na bieżąco sprawdzają miejsca, w których osoby te mogą przebywać. Mundurowi patrolują skwery, ogródki działkowe, kontrolują opuszczone budynki i rzadko odwiedzane miejsca. Jednak nie do każdej osoby mundurowii są w stanie dotrzeć, dlatego zwracamy się z apelem o reagowanie i informowanie służb porządkowych o każdym przypadku ujawnienia osoby leżącej na chodniku, czy śpiącej na ławce.
Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych.
Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (http://www.katowice.uw.gov.pl) znaleźć można informacje nt. ośrodków wsparcia doraźnego dla osób bezdomnych (wydawanie żywności i odzieży, dostęp do pralni i łaźni) oraz adresy schronisk i noclegowni w woj. śląskim.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie „Bezdomność”. (Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112).
Ponadto, od 1 października br. w siedzibie OPS przy ulicy Katowickiej 35 w Świętochłowicach została uruchomiona ogrzewalnia dla osób bezdomnych, która czynna będzie do 30 kwietnia przyszłego roku w godzinach 18.00 – 8.00.