Działania drogówki „Bezpieczne Świętochłowice z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa”
Świętochłowicka drogówka prowadzi dzisiaj działania o kryptonimie „Bezpieczne Świętochłowice z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Za pomocą wspomnianego narzędzia wskazane zostały przez mieszkańców najbardziej zagrożone w ruchu drogowym punkty na terenie naszego miasta. Mundurowi którzy pełnią dzisiaj w ich rejonie służbę, będą zwracać szczególną uwagę na zachowanie uczestników ruchu drogowego. Głównie w rejonie skrzyżowań, na których najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów. W ramach akcji stróże będą zachęcać do korzystania z aplikacji. Wszystko po to, by zwiększyć zakres współpracy policjantów z obywatelami, a w rezultacie podnieść poziom bezpieczeństwa w Świętochłowicach.
Dążenie do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg na terenie naszego miasta to główny cel prowadzonych dzisiaj działań o nazwie „Bezpieczne Świętochłowice z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Świętochłowicka drogówka będzie zwracać szczególną uwagę na zachowanie kierowców, pieszych i rowerzystów szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych, w rejonie największych skrzyżowań, na których najczęściej dochodzi do potrąceń. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Przy uderzeniu przez pojazd jadący z dużą prędkością praktycznie nie mają szans na przeżycie.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach pełnią dzisiaj służbę w wytypowanych punktach miasta, w najbardziej zagrożonych miejscach. Ustalone zostały one na podstawie zebranych danych dotyczących najbardziej zagrożonych w ruchu drogowym miejsc w mieście wskazanych przez mieszkańców za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa przy współpracy z mieszkańcami. Ponadto w trakcie akcji mundurowi będą zachęcać pieszych i rowerzystów do noszenia elementów odblaskowych, które w znaczny sposób wpływają na ich bezpieczeństwo poprzez poprawę ich widoczności na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Podczas dzisiejszych działań drogówka będzie zachęcać także do korzystania z innowacyjnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonuje ona od 14 września 2016 roku. Została stworzona po to, by umożliwić i zapewnić mieszkańcom realny wpływ na bezpieczeństwo oraz porządek publiczny swojej okolicy. Od tego czasu każda osoba może zdalnie zgłaszać naruszenia prawa w pobliżu swojego miejsca zamieszkania poprzez nanoszenie zagrożeń na stronie aplikacji, co w efekcie pomaga Policji w ich skuteczniejszym zwalczaniu. Aby wprowadzić zagrożenie, należy wybrać odpowiednią kategorię. Co więcej, podczas nanoszenia zagrożenia możliwe jest m.in. wprowadzanie krótkiego opisu, a także dołączanie plików np. zdjęć. Aplikacja ta dostępna jest również na telefonie. Użytkownicy, pobierając darmową „apkę” Geoportal Mobile znajdą w niej zakładkę z dostępem do KMZB.
Przypominamy, że z narzędzia należy korzystać w sposób racjonalny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera lub telefonu również można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.
Funkcjonariusze zwracają uwagę, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych – 112 i 997.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.25 MB)