Wiadomości

Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania – policjanci apelują o ostrożną jazdę

Data publikacji 19.02.2020

Świętochłowiccy policjanci wyjaśniają okoliczności wczorajszego zdarzenia z udziałem pieszej. Po raz kolejny apelujemy! Tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, mogą nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia. A odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach drogi.

Wczoraj policjanci drogówki prowadzili działania „Bezpieczne przejścia”. Dążenie do poprawy bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego w obrębie przejść dla pieszych oraz egzekwowanie od kierujących i pieszych obowiązujących w tym zakresie przepisów to główne cele prowadzonych działań. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stanowią szczególnie zagrożoną grupę. Dynamiczny wzrost liczby osób zmotoryzowanych potęguje stopień zagrożenia dla ich życia i zdrowia. W działaniach wzięło udział 6 policjantów świętochłowickiej drogówki. Ujawnili 12 naruszeń przepisów, popełnionych zarówno przez kierujących pojazdami, jak i pieszych. Pomimo wielokrotnych apeli policji oraz przeprowadzanych przez drogówkę działań, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych wciąż jeszcze dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń z ich udziałem. Do kolejnego doszło wczoraj rano w dzielnicy Piaśniki. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący volkswagenem podczas wykonywania manewru skrętu w lewo zahaczył lusterkiem 65-letnią kobietę, która przechodziła przed drogę dojazdową do jednej z posesji. Świętochłowiczanka w wyniku upadku doznała złamania ręki. Teraz policjanci szczegółowo wyjaśnią okoliczności tego zdarzenia.

Pamiętajmy, że zarówno kierujący, jak i pieszy powinien na drodze kierować się ZASADĄ OGRANICZONEGO ZAUFANIA! Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego. Nieważne czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo, to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi.

Szczególny apel kierujemy do pieszych! W każdej sytuacji należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście na przejściu dla pieszych to pieszy ma pierwszeństwo, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Jedną z przyczyn licznych wypadków drogowych o tej porze roku jest brak odpowiedniej widoczności pieszych w porze wieczorowo-nocnej. Dlatego apelujemy o stosowanie elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży. Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Dają one bowiem kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie. Pieszemu m.in. zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, czy też przebiegania przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu do tego zabronionym.

Kierującym przypominamy, że omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, w celu przepuszczenia niechronionych uczestników ruchu drogowego, jest rażącym wykroczeniem w ruchu drogowym oraz ogromnym zagrożeniem dla pieszych, którzy mogą nawet stracić życie w konfrontacji z samochodem. Pamiętajmy, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Śliska nawierzchnia znacznie wydłuża drogę hamowania pojazdu. Nagłe wtargnięcie na jezdnię przed nadjeżdżającym samochodem-nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych może zakończyć się tragicznie.

Powrót na górę strony