27-latek „wpadł” na zakazie sądowym podczas działań „Nie jeżdżę po alkoholu”
W ręce świętochłowickich policjantów wpadł 27-letni mężczyzna, który pomimo sądowego zakazu kierował samochodem. Mieszkaniec Chorzowa prawdopodobnie prowadził też swojego opla pod wpływem środków odurzających. Jeżeli to przypuszczeni się potwierdzi, odpowie także za jazdę pod wpływem narkotyków. Grozi mu do 5 lat więzienia.
Do zdarzenia doszło we wtorek po 22.00. W trakcie prowadzonych działań „Nie jeżdżę po alkoholu”, policjanci z drogówki na ulicy Mickiewicza zatrzymali do kontroli kierowcę samochodu marki Opel. Mężczyzna w trakcie czynności mundurowych był nerwowy i pobudzony. Badanie alkomatem nie wykazało, że prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Jednak jego zachowanie wskazywało, że może być pod wpływem narkotyków. Mundurowi poddali kierującego badaniu nowoczesnym analizatorem narkotyków AquilaScan. Urządzenie to służy do wstępnego badania kierowców na zawartość środków odurzających w organizmie. Badanie polega na pobraniu próbki śliny, która następnie „wędruje” do analizatora i już po kilkunastu minutach można odczytać wynik. Analizator wykryje nawet najmniejsze dawki zabronionych substancji w organizmie osoby badanej. Z uwagi na to, że pomiar wykonany przez AquilaScan okazał się pozytywny, policjanci pojechali z mężczyzną do szpitala, gdzie pobrano mu krew do dalszych specjalistycznych badań. W trakcie kontroli okazało się również, że mężczyzna prowadził opla pomimo 3-letniego zakazu sądowego. Za niestosowanie się do wyroku sądu dotyczącego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych grozi mu kara do 5 lat więzienia. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Jeżeli okaże się, że 27-latek dopuścił się jazdy pod wpływem środków odurzających, usłyszy kolejny zarzut. Postępowanie w sprawie prowadzi świętochłowicka komenda.
Mundurowi w trakcie działań przebadali łącznie blisko 300 kierujących. Celem wczorajszej akcji było wyeliminowanie z ruchu drogowego jak największej ilości pijanych kierowców. Na szczęście pozostali skontrolowani kierujący wykazali się większą odpowiedzialnością.
Przypominamy!
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości kolejno traktowane jako wykroczenie, oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, kierowca, przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków. Mundurowi przypominają, że osoby, które decydują się usiąść za kierownicę po zażyciu substancji odurzających, zawsze muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami m.in. wysoką grzywną, utratą prawa jazdy, a nawet karą pozbawienia wolności.