Wiadomości

Apelujemy o czujność! Oszuści podający się za funkcjonariuszy nadal dzwonią i próbują oszukiwać

Data publikacji 23.04.2020

Oszuści po raz kolejny dali o sobie znać. Grasują w regionie, podszywając się pod zawody, które cieszą się zaufaniem społecznym. Próbują w ten sposób wyłudzić pieniądze od starszych osób, wykorzystując ich ufność i życzliwość. Jedna z popularniejszych metod to „na policjanta”. Przestępcy dzwonią do seniorów i twierdzą, że oszczędności zgromadzone na kontach i lokatach bankowych są zagrożone i należy je przekazać mundurowym. Przypominamy – policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem!

Z ustaleń miejscowych śledczych wynika, że kolejny raz oszuści nie dają za wygraną. W ostatnim tygodnie telefony od fałszywych funkcjonariuszy odebrało kilkunastu mieszkańców naszego miasta. Ostrzegamy, że to jedna z popularniejszych metod oszustwa! Przestępcy najczęściej wybierają osoby starsze i mieszkające samotnie. Wykorzystują ich ufność i życzliwość, podszywając się pod zawody, które cieszą się zaufaniem społecznym. Liczą na łatwy zysk, dlatego ich celem jest uśpienie czujności szczególnie osób starszych. Oszust dzwoni do seniorów. Przekonuje ich, że pracuje nad grupą przestępczą, która kradnie oszczędności bankowe. Twierdzi, że oszczędności zgromadzone na kontach i lokatach bankowych są zagrożone i należy je przekazać mundurowym. Większość seniorów jednak nie dała się nabrać, w porę przerwali rozmowy i o całym zajściu powiadomili Policję.

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki

  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu.
  • Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać u oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach pod nr telefonu 47 85 44 266, w dowolnej jednostce policji lub dzwoniąc na nr alarmowy 112.

Apelujemy o czujność!

Ostrzegamy Seniorów oraz ich najbliższych, aby nie dali się oszukać. Prosimy o rozmowy z bliskimi na temat tego, jak działają oszuści, aby ustrzec ich przed utratą dorobku życia.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

Więcej na temat opisu najczęściej stosowanych metod tj. „na wnuczka” i „na policjanta” znajdziesz pod linkiem.

  • plakat MSWIA o oszustwach
  • plakat MSWIA o oszustwach
  • plakat MSWIA o oszustwach
Powrót na górę strony