Ruchome Stanowisko Dowodzenia wspierało działania świętochłowickiej drogówki
Świętochłowicka drogówka prowadziła działania o kryptonimie „Bezpieczny Pieszy”. Podstawowym ich celem było zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Stróże prawa zwracali uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy oni sami nie łamią zasad przepisów o ruchu drogowym. W działaniach wykorzystano Ruchome Stanowisko Dowodzenia. Mundurowi ujawnili blisko 60 naruszeń przepisów, z czego aż 23 wykroczenia popełnili piesi.
Wczoraj na terenie naszego miasta prowadzone były działania o kryptonimie „Bezpieczny Pieszy”. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stanowią szczególnie zagrożoną grupę. Stróże prawa zwracali uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy oni sami nie łamią zasad przepisów o ruchu drogowym. Obserwowali okolice przejść dla pieszych oraz miejsca, w których najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych, w tym z udziałem pieszych uczestników ruchu. Miejscowych mundurowych w trakcie akcji wspierali policjanci z Wydziały Ruchu Drogowego Komedy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W działaniach wykorzystano Ruchome Stanowisko Dowodzenia. Tzw. RSD to samochód wyposażony w kamery, które dają możliwość bardzo dokładnej obserwacji wybranego terenu, czy też odcinka drogi. Policjanci drogówki wykorzystują go najczęściej do nadzoru dróg, na których nader często dochodzi do łamania przepisów przez uczestników ruchu. Utrwalony przez mobilne centrum monitoringu obraz dokumentuje popełnione wykroczenia, będąc równocześnie bezdyskusyjnym dowodem na złamanie przepisów ruch drogowego.
W działaniach wzięło udział 12 policjantów drogówki. Ujawnili oni ponad 60 naruszeń przepisów, z czego aż 23 wykroczenia, popełnili piesi, którzy przechodzili w miejscu niedozwolonym. Kierujący najczęściej nie stosowali się do sygnalizacji świetlnej.
Po raz kolejny apelujemy! Tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, mogą nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia. A odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach drogi.