Podsumowanie akcji „Prędkość”
Policjanci ze świętochłowickiej drogówki prowadzili wczoraj działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Ich nadrzędnym celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. Mundurowi ujawnili łącznie ponad 40 naruszeń przepisów. Jeden z „amatorów” szybkiej jazdy przekroczył dozwoloną prędkość aż o 53 km/h. Nieodpowiedzialny kierowca najbliższe trzy miesiące będzie musiał powstrzymać się od jazdy. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i rozsądek za kierownicą!
Mundurowi ze świętochłowickiego Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili działania o nazwie „Prędkość”. Policjanci w ramach akcji dokonywali pomiarów prędkości zarówno statycznie z wykorzystaniem ręcznych mierników prędkości, jak i dynamicznie przy użyciu pojazdów z wideo rejestratorem. Głównym celem ogólnopolskiej akcji kontrolno-prewencyjnej jest ograniczenie zagrożeń wynikających z przekraczania prędkości dopuszczalnych oraz niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. Kierujący, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy tę prędkość rażąco przekroczyli, musieli liczyć się z konsekwencjami prawnymi. I tak tez było wobec jednego z zatrzymanych do kontroli drogowej kierowców. „Amatora” szybkiej jazdy przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym aż o 53 km/h. Nieodpowiedzialny mężczyzna został ukarany 500 złotowym mandatem i 10 punktami karnymi. Ponadto nie posiadał przy sobie wymaganego dokumentu prawa jazdy.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca, który przekroczy dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50km/h, traci prawo jazdy na 3 miesiące. W przypadku, gdy ponownie zostanie zatrzymany przez policję w czasie trwania zakazu, okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się do 6 miesięcy. Po raz trzeci za takie zachowanie w czasie 6-miesięcznego okresu zakazu będzie go czekało ponownie przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy.
Łącznie w trakcie wczorajszych działań świętochłowicka drogówka ujawniła 41 naruszeń przepisów, w tym ponad 30 dotyczyło przekroczenia prędkości.
Bardzo często kierowcom wydaje się, że jadąc szybko, zaoszczędzą dodatkowe kilka minut. Niestety nikt nie zastanawia się, co się stanie, jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego. W najlepszym wypadku uszkodzone zostaną samochody, natomiast w najgorszym - ktoś może stracić zdrowie, a nawet życie...
Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i rozsądek za kierownicą. Kierowcy, którzy niechętnie zdejmują nogę z gazu, bardzo ryzykują łamiąc przepisy ruchu drogowego. Pamiętajmy, że życie mamy tylko jedno, podobnie jak pasażerowie, których wieziemy…
Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Jako najbardziej śmiercionośna przyczyna wypadków zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pieszym. W przypadku potrąceń pieszych już nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach.
Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań. Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.