„Kręci mnie bezpieczeństwo...” profilaktyka z najmłodszymi
Świętochłowicka policjantka odwiedziła dzieci w jednym z miejscowych klubów sportowych. Prelekcja mundurowej była inicjatywą promującą bezpieczeństwo wśród najmłodszych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… w wakacje”. Policyjna profilaktyk przypomniała najmłodszym o tym, co jest najważniejsze dla ich bezpieczeństwa w trakcie letniego wypoczynku.
Jak co roku w ramach działań „Kręci mnie bezpieczeństwo… w wakacje” świętochłowicka policyjna profilaktyk spotkała się z dziećmi. W poniedziałek mundurowa odwiedziła najmłodszych w jednym ze świętochłowickich klubów sportowych w dzielnicy Lipiny. Dla dzieci była to nie lada atrakcja, bowiem policjantka nie przyszła sama. Młodych mieszkańców miasta wraz z mundurową odwiedziła maskotka śląskiej policji – Sznupek. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo w trakcie wypoczynku letniego. Mundurowa przypomniała młodym mieszkańcom miasta, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą, w górach, czy na podwórku w miejscu zamieszkania. Dzieci z zainteresowaniem przysłuchiwały się cennym radą i wskazówkom, jak zachować się w niebezpiecznych dla nich sytuacjach, jak ich unikać oraz gdzie szukać pomocy. Policjantka przestrzegała również przed zagrożeniami, jakie czyhają w internecie. Jednym z poruszonych tematów było także bezpieczeństwo w ruchu pieszych ze zwróceniem uwagi na konieczność prawidłowego zachowania podczas poruszania się po drogach, zarówno pieszo, jak i na rowerze oraz rolkach, deskorolkach i hulajnogach. Wszyscy z dużym zaangażowaniem wzięli udział w spotkaniu i chętnie odpowiadali na pytania. Na zakończenie, najmłodsi pozowali do wspólnego zdjęcia z ich ulubieńcem – psem Sznupkiem.
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży
Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem. Przydatną wiedzę o zagrożeniach dotyczących substancji psychoaktywnych można znaleźć na stronach internetowych:
Dostępny jest również Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania działający pod numerem 801 199 990, a także Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12. Monitorujmy na bieżąco aktywność naszych dzieci w Internecie. Nauczmy dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a także uczulmy na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości on-line. Ostrzegajmy dzieci, by nie udostępniały w sieci swoich danych, zwłaszcza adresu i numeru telefonu. Jeżeli napotkamy w Internecie nielegalne materiały, powinniśmy zgłosić ten fakt na Policję lub do punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u – www.dyzurnet.pl, który współpracuje z Policją, a także z operatorami telekomunikacyjnymi i serwisami internetowymi w celu doprowadzenia do usunięcia szkodliwych treści z sieci. Porady związane z aktywnością dzieci i młodzieży w Internecie i wynikającymi z niej problemami można uzyskać również pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 100 100.