Wiadomości

Prelekcja o bezpieczeństwie ze świętochłowickimi seniorami

Data publikacji 27.08.2020

Wczoraj w świętochłowickim OPS odbyło się spotkanie edukacyjne z seniorami na temat ich bezpieczeństwa. Prelekcje poprowadziła policyjna profilaktyk z miejscowej komendy. Jest to jedna z wielu inicjatyw mundurowych, w staraniach o uświadamianie seniorów, na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa i ich ochrony przed oszustami.

Dzięki porozumieniu o współpracy na rzecz bezpieczeństw osób starszych, które zawarte zostało pomiędzy świętochłowicką Policją i OPS, wczoraj świętochłowicka mundurowa przeprowadziła spotkanie z seniorami w ramach działań profilaktycznych „Seniorze, nie daj się oszukać!”. Świętochłowicka Policja systematycznie pracuje nad bezpieczeństwem osób starszych zamieszkujących miasto. Wszystko po to, aby czuli się bezpiecznie w domu, na ulicy lub będąc na spacerze. Prelekcja odbyła się w Ośrodku Pomocy Społecznej, a uczestnikami byli mieszkańcy miasta, biorący udział w projekcie „Coby Starzikom żyło sie lepij”. Było to już drugie spotkanie edukacyjne wpisujące się w cykl pięciu zaplanowanych wykładów mających na celu ochronę świętochłowickich seniorów. Policyjna profilaktyk omówiła z uczestnikami różne metody działania oszustów, m.in. „na wnuczka” czy „na policjanta”. Przekazała im cenne rady ułatwiające ich codzienne funkcjonowanie oraz mające na celu uchronić seniorów przed zagrożeniami ze strony oszustów.

W ramach kampanii „Stop włamaniom do domów” policjantka przypomniała również seniorom zasady, o których warto pamiętać, aby zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką, którą może być włamanie do domu czy mieszkania. Przestępcy nie śpią, a taka sytuacja może przytrafić się każdemu po powrocie z upragnionego wypoczynku nawet tego weekendowego. Kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Policyjna profilaktyk zachęcała prelegentów do właściwego zabezpieczenia dobytku, który stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Uczestnicy mieli okazję, aby uzyskać od mundurowej odpowiedzi, na nurtujące ich pytania oraz mogli podzielić się z pozostałymi uczestnikami swoimi dotychczasowymi doświadczeniami w omawianych zagadnieniach.

Przypominamy i przestrzegamy!

Należy uważać w kontaktach z obcymi osobami, dzwoniącymi pod numer naszego telefonu, wypytującymi o nasze sprawy osobiste czy finansowe. Policjanci nigdy nie wykonują takich telefonów ani nie odbierają osobiście żadnych pieniędzy! Po takiej rozmowie telefonicznej, której przebieg wyda nam się podejrzany, powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym fakcie Policję, dzwoniąc na nr alarmowy 112.

Powrót na górę strony