Dzielnicowi w trosce o osoby bezdomne
Niskie temperatury, szczególnie nocą dają się we znaki osobom potrzebującym, a w szczególności niemającym schronienia. Los takich osób nie jest obojętny świętochłowickim mundurowym, dlatego codziennie sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych i oferują im pomoc. Policjanci sprawdzają ich przygotowanie do trudnych warunków i niskich temperatur oraz przekazują im informacje m.in. o miejscach, gdzie mogą się ogrzać. Apelują przy tym do wszystkich mieszkańców, aby powiadamiali służby o każdej osobie, która mogłaby potrzebować pomocy w zbliżającym się trudnym okresie.
Świętochłowiccy dzielnicowi jeszcze przed zimą sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Mimo dodatniej temperatury w ciągu dnia, wieczorem i nocą jest już coraz zimniej. Taka sytuacja może szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu osób narażonych na wychłodzenia organizmu. Wielu z nich pomimo świadomości zagrożenia wychłodzenia organizmu z powodu niskich temperatur, nie zmienia w tym okresie trybu życia i deklaruje wyraźną chęć pozostania w swoich prowizorycznych domach. Policjanci sprawdzają pustostany, ogródki działkowe, przystanki i klatki schodowe oraz wszystkie te miejsca, o których wiedzą, że mogą tam schronić się osoby potrzebujące. Wszystko po to, by zapobiec wychłodzeniu takich osób. Podczas prowadzonych kontroli, stróże prawa informują ich o tym, z jakich form pomocy mogą skorzystać m.in. gdzie są wydawane ciepłe posiłki, a także przypominają o możliwości skorzystania z ogrzewalni, gdzie osoby samotne i bez dachu nad głową mogą odpocząć, przespać się i wykąpać.
Ponadto mundurowi, realizując założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas”, współpracują ze społeczeństwem, dzięki czemu zdobywają informacje o osobach samotnych, narażonych na wychłodzenia organizmu i zamarznięcia. Pomocna jest im w tym zakresie także Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie obszary przebywania osób bezdomnych wskazywane są anonimowo na mapę. Mając rozpoznanie w terenie sprawdzają uzyskane informacje. Aby zapewnić schronienie, odwożą osoby potrzebujące schronienie do noclegowni czy do izby wytrzeźwień w przypadku ich stanu nietrzeźwości, chociaż czasami dzieje się to wbrew woli samych zainteresowanych, ale w tym przypadku ratowanie życia i zdrowia jest dla policjantów sprawą nadrzędną.
Apelujemy o czujność i zainteresowanie się osobami, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek nie mogą o siebie zadbać, czy też nie mają schronienia. Nasze zainteresowanie powinny wzbudzić osoby śpiące na ławkach w parkach czy przystankach autobusowych, zwłaszcza gdy robi się zimno i zapada zmierzch.
Pamiętaj, że jeden Twój telefon może uratować czyjeś życie. Wystarczy zadzwonić na nr alarmowy 112.