Nadeszły chłody! Nie bądźmy obojętni widząc osoby bezdomne
Okres jesienno - zimowy jest wyjątkowo trudną porą dla osób bezdomnych i innych szukających schronienia przed zimnem. Przy niskich temperaturach, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Prawdziwe mrozy dopiero przed nami. Los takich osób nie jest obojętny świętochłowickim dzielnicowym, dlatego codziennie sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych i przekazują im informacje m.in. o miejscach, gdzie mogą się ogrzać. Apelujemy, by nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka.
Zima to czas, kiedy policjanci prowadzą wzmożone kontrole miejsc gromadzenia się osób bezdomnych. Wszystko dlatego, że to właśnie oni są grupą, której życie i zdrowie jest szczególnie narażone na działanie niskich temperatur. Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to miejsca, w których najczęściej osoby bezdomne i inne potrzebujące pomocy szukają schronienia przed zimnem. Nie zwracają oni uwagi na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na stan techniczny. Dzielnicowi ze świętochłowickiej komendy sprawdzają opuszczone budynki, ogródki działkowe, przystanki i klatki schodowe oraz wszystkie te miejsca, o których wiedzą, że mogą tam schronić się osoby potrzebujące. Wszystko po to, by zapobiec wychłodzeniu tych osób. Podczas prowadzonych kontroli, stróże prawa informują ich o tym, z jakich form pomocy mogą skorzystać, gdzie są wydawane ciepłe posiłki, a także przypominają o możliwości skorzystania z ogrzewalni, gdzie osoby samotne i bez dachu nad głową mogą odpocząć, przespać się i wykąpać.
Niskie temperatury stwarzają zagrożenie również dla osób samotnych i w podeszłym wieku. Dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Osobom takim należy pomóc, udzielając informacji o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań na rzecz osób bezdomnych.
Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (http://www.katowice.uw.gov.pl) znaleźć można informacje na temat ośrodków wsparcia doraźnego dla osób bezdomnych (wydawanie żywności i odzieży, dostęp do pralni i łaźni) oraz adresy schronisk i noclegowni w woj. śląskim.
Apelujemy o czujność i zainteresowanie się osobami, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek nie mogą o siebie zadbać, czy też nie mają schronienia. Nasze zainteresowanie powinny wzbudzić osoby śpiące na ławkach w parkach czy przystankach autobusowych, zwłaszcza gdy robi się zimno i zapada zmierzch. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. (Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112).
Ponadto, od 1 października br. w siedzibie OPS przy ulicy Katowickiej 35 w Świętochłowicach została uruchomiona ogrzewalnia dla osób bezdomnych, która czynna będzie do 30 kwietnia przyszłego roku w godzinach 18.00 – 8.00.