Wiadomości

Fałszywi policjanci nadal dzwonią i próbują oszukać seniorów

Data publikacji 02.12.2020

Świętochłowiccy policjanci kolejny raz ostrzegają przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze. Przestępcy nie próżnują i dalej szukają łatwego zarobku, podszywając się pod policjantów. Najczęściej dzwonią do osób starszych i informują ich, że oszczędności zgromadzone na kontach i lokatach bankowych są zagrożone i natychmiast trzeba je wypłacić, a następnie przekazać stróżom prawa lub przelać na wskazany przez nich numer konta bankowego. Przypominamy – policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem!

Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach ostrzegają przed osobami, które podszywając się pod policjantów, prokuratorów, członków rodziny albo pracowników różnych instytucji, usiłują wyłudzić pieniądze. Do świętochłowickiej komendy ponownie dotarły sygnały o próbach wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Pomimo przeprowadzanych akcji profilaktycznych i wielokrotnych apeli ze strony policjantów, wciąż dochodzi do zdarzeń, w których pokrzywdzonymi są seniorzy. Oszuści grasujący w regionie, podszywają się pod zawody, które cieszą się zaufaniem społecznym. Oszuści przedstawiają się za policjantów, a następnie przekonują starsze osoby, że pracują nad grupą przestępczą, która kradnie oszczędności bankowe. Informują, że oszczędności zdeponowane na rachunkach bankowych są zagrożone, a szajka oszustów rzekomo bez problemu dokonuje ich wypłat. Następnie proszą o wypłacenie pieniędzy i przekazanie ich policjantom.

Pamiętajmy, że zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony nie muszą zakończyć się finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję, dzwoniąc pod numer 112 (najlepiej z innego telefonu np. od sąsiadki, lub odkładając słuchawkę, tak jak zwykle kończysz rozmowę). Pamiętaj, połączenia z numerem 112 są bezpłatne.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Nie dajmy przestępom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniący postępuje w podany powyżej sposób, NATYCHMIAST POWIADOM POLICJĘ, PAMIĘTAJ, ABY WCZEŚNIEJ ZAKOŃCZYĆ ROZMOWĘ Z OSZUSTEM ODKŁADAJĄC SŁUCHAWKĘ TELEFONU !

Powrót na górę strony