Wiadomości

Nieodpowiedzialny kierowca wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu

Data publikacji 19.03.2021

Pomimo licznych apeli mundurowych wciąż zdarzają się nieodpowiedzialni kierowcy. Wczoraj w ręce świętochłowickich policjantów wpadła 33-latek, którzy prowadził audi na podwójnym gazie. Mieszkaniec Chorzowa wydmuchał ponad pół promila alkoholu. Wkrótce mężczyzna odpowie przed Sądem. Grozi mu do 2 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło wczoraj w południe. Na ulicy Łagiewnickiej mundurowi ze świętochłowickiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego audi. Okazał się nim 39-letni mieszkaniec miasta. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad pół promila alkoholu w organizmie. Wkrótce nieodpowiedzialny kierujący odpowie przed Sądem za jazdę na podwójnym gazie.

Apelujemy o rozsądek!

Kierowco!

Nigdy nie wsiadaj po alkoholu za kierownicę. Stwarzasz zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla innych uczestników ruchu. Jeżeli mamy przypuszczenie, że ktoś jedzie na „podwójnym gazie”, nie bądźmy obojętni i informujmy policję. Właściwa reakcja może niejednokrotnie uchronić przed nieszczęśliwymi zdarzeniami.


Przypominamy!

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo.

Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po użyciu alkoholu, za który grozi:

  • kara grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 mcy do 3 lat,
  • 10 punktów karnych.

Przestępstwo zgodnie z art. 178a Ustawy Kodeks Karny ujawnione zostaje u kierowcy, który w 1 dm3 wydychanego powietrza przekroczył 0,25 mg alkoholu, co oznacza, że jest w stanie nietrzeźwości, za który grozi:

  • grzywna do 10 tysięcy złotych,
  • kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat.

Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków.

Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę, na jaką orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tysięcy złotych dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

 

Powrót na górę strony