Świętochłowicka drogówka podsumowała działania „Nie dla prędkości – bezpieczna DTŚ”
Policjanci miejscowej drogówki wraz z mundurowymi z sąsiadujących jednostek przeprowadzili działania o kryptonimie „Nie dla prędkości – bezpieczna DTŚ”. W związku z tym prowadzone były kaskadowe pomiary prędkości. Nie zabrakło amatorów zbyt szybkiej jazdy. Stróże prawa ujawnili blisko 50 naruszeń przepisów dotyczących prędkości. Mundurowi apelują raz jeszcze o zdjęcie nogi z gazu oraz o ostrożność i rozsądek za kierownicą.
W minioną niedzielę stróże prawa z Wydziału Ruchu Drogowego miejscowej Policji przeprowadzili działania o nazwie „Nie dla prędkości – bezpieczna DTŚ”. W akcję włączyli się mundurowi sąsiadujących jednostek tj. z chorzowskiej drogówki oraz policjanci z gliwickiej autostradówki. Jak sama nazwa wskazuje, działania miały na celu ograniczenie liczby zdarzeń drogowych w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków drogowych lub do obowiązujących przepisów dotyczących prędkości. Akcja przeprowadzona została na drogowej trasie średnicowej, na odcinku drogi przebiegającym przez Świętochłowice, aż do Chorzowa. Policjanci pełnili służbę w wyznaczonych punktach o dużym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego ze strony kierujących. Działania miały charakter kaskadowego pomiaru prędkości, który prowadzony jest na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach, przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym odcinku drogi.
Działania trwały do późnych godzin wieczornych. Łącznie 18 stróżów prawa egzekwowało od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości. Mundurowi ujawnili blisko 50 naruszeń przepisów dotyczących prędkości. Kierujący, którzy rażąco przekraczali prędkość, musieli liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
Jak pokazują analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych.
Przypominamy!
- Dla osób mających prawo jazdy dłużej niż rok dopuszczalny limit punktów karnych to 24. Po przekroczeniu limitu są kierowani na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji, czyli ponowny egzamin na prawo jazdy oraz badanie psychologiczne w celu orzeczenia istnienia lub braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem.
- Kierowcy mający prawo jazdy krócej niż rok, mają limit 20 punktów. Takie osoby po przekroczeniu limitu muszą nie tylko ponownie zdać egzamin, lecz także znowu odbyć kurs – tak, jakby nie miały wcześniej prawa jazdy.
Warto przypomnieć również, że w przypadku początkujących kierowców obowiązuje też tzw. okres próbny – prawo jazdy jest zatrzymywane również wtedy, gdy w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy popełnią oni przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy poważne wykroczenia (m.in. stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym, przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h).
Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów oraz rozsądek na drodze. Szczególnie apelujemy o zdjęcie nogi z gazu. Nie ryzykuj! Pamiętaj – życie masz tylko jedno, podobnie jak pasażerowie, których wieziesz.