O zmianach w przepisach drogowych podczas prelekcji ze świętochłowickim mundurowym
Mundurowy ze świętochłowickiej drogówki spotkał się z uczniami SP nr 19. Czwartoklasiści mieli okazję bliżej poznać nowe przepisy w ruchu drogowym, które weszły w życie 20 maja br. Podczas prelekcji policjant omówił regulacje prawne związane z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch. Przy okazji zachęcał młodych amatorów jazdy na hulajnodze, rolkach czy deskorolce do używania kasków, ochraniaczy oraz elementów odblaskowych.
W miniony poniedziałek mundurowy ze świętochłowickiego Wydziału Ruchu Drogowego odwiedził świętochłowicką Szkołę Podstawową nr 19. Wszystko za sprawą obowiązujących od 20 maja br. nowych regulacji w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym dotyczących coraz popularniejszych, nowoczesnych środków transportu. Popularność tych urządzeń i brak odpowiednich przepisów niejednokrotnie sprawiało, że bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego było zagrożone. Obecnie ustawa jasno precyzuje, czym są dostępne na rynku oraz często widziane na ulicach i chodnikach różnego rodzaju nowe „pojazdy” służące do przemieszczania się w przestrzeni miejskiej.
Podczas prelekcji z uczniami klasy czwartej stróż prawa wyjaśnił młodym mieszkańcom miasta trzy nowe definicje, które pojawiły się we wspomnianej ustawie, a mianowicie czym jest hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego oraz urządzenie wspomagające ruch. Policjant omówił również prawa i obowiązki wynikające z nowych przepisów, do których będą musieli się stosować zarówno użytkownicy tych urządzeń, jak i inni uczestnicy ruchu drogowego. Jednocześnie zaznaczył, że każda osoba poruszająca się za pomocą: hulajnogi elektrycznej, urządzenia wspomagającego ruch np. rolek, wrotek czy deskorolki oraz urządzenia transportu osobistego np. seegway, deskorolka elektryczna zaliczana jest do kategorii Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego, tak samo, jak piesi czy rowerzyści.
Podczas poniedziałkowego wykładu policjant z drogówki przypomniał uczniom, że ustawodawca tylko w przypadku poruszanie się urządzeniem wspomagającym ruch nie określił żadnych ograniczeń wiekowych oraz wymogu posiadania uprawnień. W przypadku hulajnóg elektrycznych i UTO jeździć na nich może każda osoba, która ukończyła 18 lat, osoby w wieku od 10 do 18 lat, które mają prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub kartę rowerową. Poruszanie się hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się wymienionymi urządzeniami jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Mundurowy zachęcał uczestników spotkania do stosowania podczas jazdy kasku i ochraniaczy. Na zakończenie wszystkim obecnym wręczył odblaskowe opaski, które mają znaczący wpływ na ich widoczność oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Przypominamy !
Hulajnoga elektryczna - przepisy zabraniają:
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.
Kierującemu urządzeniem transportu osobistego, zabrania się:
- ciągnięcia lub holowania innego pojazdu,
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
- czepiania się pojazdów.
Osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, zabrania się:
- poruszania się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
- ciągnięcia pojazdu lub ładunku,
- czepiania się pojazdów,
- poruszania się tyłem.