Wiadomości

Podsumowanie działań „Prędkość”

Data publikacji 10.06.2021

Świętochłowicka drogówka podsumowała wtorkowe działania „Prędkość”. Ich głównym celem jest przestrzeganie limitów prędkości przez kierowców oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach. Do dyslokacji patroli wykorzystywana jest m.in. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mundurowi ujawnili blisko 30 naruszeń przepisów. Po raz kolejny apelujemy rozsądek za kierownicą!

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Jako najbardziej śmiercionośna przyczyna wypadków zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pieszym. W przypadku potrąceń pieszych już nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka.

Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach.

Podstawowym celem wtorkowych działań było egzekwowanie od kierujących przestrzegania przepisów dotyczących prędkości oraz ograniczenie liczby wypadkach drogowych. Niemniej jednak policjanci zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem. Kierujący, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy tę prędkość rażąco przekroczyli, musieli liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

W ramach przeprowadzonej akcji policjanci dokonywali statycznie pomiarów prędkości przy użyciu ręcznych mierników. Łącznie podczas działań „Prędkość” świętochłowicka drogówka ujawniła blisko 30 naruszeń przepisów.

Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca, który przekroczy dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, traci prawo jazdy na 3 miesiące. W przypadku, gdy ponownie zostanie zatrzymany przez policję w czasie trwania zakazu, okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się do 6 miesięcy. Po raz trzeci za takie zachowanie w czasie 6-miesięcznego okresu zakazu będzie go czekało ponownie przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy.

Ty także możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo, korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywne narzędzie funkcjonujące od 14 września 2016 roku. Od tego czasu policjanci przy każdej okazji w trakcie organizowanych różnego rodzaju spotkań, debat społecznych, w lokalnych mediach oraz na stronie internetowej informują społeczeństwo o funkcjonalności tej aplikacji. Ma on na celu poprawę bezpieczeństwa przy współpracy z mieszkańcami. Została stworzona po to, by umożliwić i zapewnić obywatelom realny wpływ na bezpieczeństwo oraz porządek publiczny w swojej okolicy. Każda osoba może zapoznać się z informacjami na temat bezpieczeństwa oraz występujących zagrożeń w danym rejonie. Może również zdalnie poprzez mapę zgłosić naruszenie prawa w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, poprzez naniesienie zagrożenia na stronie aplikacji. Takie działanie ze strony mieszkańców w efekcie pomaga Policji w skuteczniejszym zwalczaniu zagrożeń. Można śmiało stwierdzić, że jest to świetny instrument współpracy Policji ze społeczeństwem.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę, dzięki czemu zapewnia każdemu z mieszkańców możliwość korzystania z niej w sposób łatwy i anonimowy. Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które uważają za najbardziej dla nich uciążliwe. Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa można także umieścić informację o miejscach, gdzie kierującym zdarza się nie stosować do przepisów dotyczących ograniczeń prędkości. W tym celu należy wybrać kategorię zgłoszenia o nazwie „przekraczanie dozwolonej prędkości”. Przypominamy, że z narzędzia należy korzystać w sposób racjonalny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera lub telefonu również można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Policjanci przypominają, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych – 112 i 997.

Powrót na górę strony