Podsumowanie działań „NURD”
Na terenie Świętochłowic policjanci Ruchu Drogowego przeprowadzili działania „NURD”. Ich głównym celem było ograniczenie niebezpiecznych zdarzeń na drogach i przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń. W trakcie działań mundurowi ujawnili w sumie 24 wykroczenia. W ręce drogówki wpadł m.in. nietrzeźwy kierujący, który wsiadł za kierownicę fiata pomimo sądowego zakazu.
W minioną środę na terenie Świętochłowic policjanci z miejscowej drogówki przeprowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Głównym celem działań była poprawa bezpieczeństwa przede wszystkim pieszych i rowerzystów, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim oraz egzekwowanie stosowania się uczestników ruchu do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy. Policjanci szczególną uwagę zwracali na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.
Nadzorem objęto miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego w tym te, na których najczęściej dochodziło do wypadków. Policjanci ujawnili łącznie 24 wykroczenia. Zwracali także uwagę na rowerzystów, ich stan trzeźwości oraz obowiązkowe wyposażenie jednośladów. W ręce drogówki wpadło m.in. 3 nietrzeźwych rowerzystów oraz jeden kierujący. Sądowy zakaz kierowania pojazdami, nie przeszkodził jednak 41-letniemu rudzianinowi wsiąść za kierownicę opla. Za niestosowanie się do wyroku sądu dotyczącego zakazu grozi do 5 lat więzienia. Mężczyzna odpowie również za kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu.
Policjanci przypominają, że bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym mamy my sami. Dlatego warto pamiętać o obowiązujących zasadach szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania do pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że pieszy i rowerzysta podczas zderzenia z pojazdem są najbardziej zagrożeni. Dbajmy o własne bezpieczeństwo i poruszajmy się zgodnie z przepisami.
Dla tych użytkowników dróg, którzy jeszcze nie wiedzą, co się zmieniło w przepisach z dniem 1 czerwca 2021 roku, przedstawiamy poniżej opis wybranych zmian.
Nowe regulacje stanowią o tym, że pieszy staje się bardziej uprzywilejowany przy przechodzeniu przez jezdnię (zgodnie z przepisami) czy przejście dla pieszych. Pierwszeństwo przed pojazdem uzyskuje już przy wchodzeniu na nie. Co to jednak znaczy w praktyce? W jakiej odległości pieszy nabywa to prawo?
Kluczem do odpowiedzi na te pytania powinna być zwykła ludzka uprzejmość i kultura. Z obydwu stron. Pożądane jest, aby pieszy sygnalizował chęć przechodzenia na drugą stronę jezdni. Gest w postaci podniesienia ręki czy nawiązanie kontaktu wzrokowego powinny być wystarczającą informacją dla kierującego.Nowe regulacje prawne w tym zakresie mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdni.
PIESI
Pierwszeństwo pieszych w obrębie przejścia dla pieszych: pieszy również WCHODZĄC na jezdnię lub torowisko, a nie jak dotychczas tylko przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, poza pewnymi wyjątkami, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, a także WCHODZĄCY na nie ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
Korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych: zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
KIERUJĄCY
Zmiany w udzielaniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych: kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, obowiązany jest zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.