Amator jazdy „na podwójnym gazie” wpadł podczas działań drogówki
W ręce świętochłowickich policjantów podczas działań „Niechroniony, ale bezpieczny” wpadł 53-letni amator jazdy „na podwójnym gazie”. Mężczyzna podróżował skuterem po ulicach Świętochłowic, mając w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Teraz bytomianinowi grozi wysoka grzywna oraz do 2 lat więzienia. Drogówka apeluje o rozwagę i przypomina, że kierowanie jakimkolwiek pojazdem po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne.
W połowie tygodnia policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego miejscowej komendy prowadzili działania o nazwie „Niechroniony, ale bezpieczny”. Około 17.30 podczas patrolowania ulicy Łagiewnickiej zauważyli motorower marki Romet. Policjanci zatrzymali jednoślad do kontroli. Kierującym okazał się 53-letni bytomianin. Od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Badanie trzeźwości wykazało w jego organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2. Pijanemu kierowcy grozi również utrata prawa jazdy na co najmniej 3 lata oraz obligatoryjna kara finansowa w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych. Postępowanie w sprawie prowadzi świętochłowicka komenda.
Przypominamy, że alkohol i skuter to nie jest dobre połączenie.
Nadrzędnym celem prowadzonych w środę przez mundurowych działań było egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mimo to, w trakcie akcji policjanci zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem. Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego, dlatego też stróże prawa podczas działań szczególnie zwracali uwagę na zachowania kierujących pojazdami wobec użytkowników rowerów i pieszych. Mundurowi ze świętochłowickiej drogówki nadzorem objęli miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe. Najczęściej popełniane przez kierujących wykroczenia to nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu oraz przekraczanie dopuszczalnej prędkości w obrębie przejść.
Dla tych użytkowników dróg, którzy jeszcze nie wiedzą, co się zmieniło w przepisach z dniem 1 czerwca 2021 roku, przypominamy, że kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, obowiązany jest zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.