Wiadomości

Kontrole akwenów i apel mundurowych o rozwagę

Data publikacji 14.07.2021

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” to hasło przewodnie akcji, w ramach której policjanci z miejscowej komendy od początku wakacji prowadzą kontrole akwenów na terenie miasta. Zachęcają do kąpieli w miejscach dozwolonych, tam, gdzie nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa ratownik. Jednocześnie przypominają, że wszystkie „dzikie kąpieliska” w Świętochłowicach nie są przeznaczone do kąpieli. Wszystko po to by wypoczynek nie zmienił się w tragedię.

Wakacje, dla dzieci i młodzieży to okres wolny od nauki szkolnej i przede wszystkim okres zabawy. Dla rodzin to okres urlopów i wyjazdów na wypoczynek. Dla policjantów to czas wzmożonych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa m.in. na drogach i nad wodą. W okresie letnim świętochłowiccy policjanci podejmują szereg działań profilaktycznych ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym na terenie miasta, informując ich jednocześnie o zagrożeniach wynikających z nielegalnych kąpieli, gównie dla życia i zdrowia.

Prognoza pogody na najbliższe dni wygląda optymistycznie. Czeka nas ciepły weekend, jednak należy zachować rozsądek, bowiem meteorolodzy zapowiadają również burze. Gdy upał daje się we znaki, każdy myśli o tym, by choć na chwilę się schłodzić. Dlatego policjanci apelują o rozwagę i przypominają, że wszystkie tzw. dzikie kąpieliska na terenie Świętochłowic nie są przeznaczone do kąpieli. Kąpiel w takich miejscach jest zabroniona, jest nie tylko wykroczeniem opisanym w przepisach prawnych, za które grozi grzywna, ale coraz częstszą przyczyną tragedii. Zdarzają się jednak tacy, którzy ignorują apele mundurowych i nie biorą sobie ich do serca. Dlatego świętochłowiccy policjanci już od początku wakacji w myśl kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” prowadzą działania profilaktyczne pn. „Bilet na basen zamiast mandatu”. W ramach akcji systematycznie patrolują okolice zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenie miasta. Podczas służby dzielnicowi sprawdzają bezpieczeństwo wypoczywających w rejonie akwenów. Celem prowadzonych kontroli jest m.in. działalność informacyjno-edukacyjna w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa osób tam przebywających. Stróże prawa pouczają, gdzie kąpiele są dozwolone, wskazują główne zasady, jakich należy przestrzegać podczas kąpieli m.in. zakaz wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu czy zakaz kąpania się w miejscach, gdzie nie czuwa ratownik. Ponadto sprawdzają także właściwe oznakowanie informujące o zakazie kąpieli. Policjanci w ten sposób podnoszą świadomość mieszkańców i przyjezdnych o konsekwencjach i zagrożeniach wynikających z kąpieli w miejscach niedozwolonych. Realizowane są założenia akcji ,,Bezpieczne wakacje”, które skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej w celu uświadomienia ich o zagrożeniach wynikających z korzystania z tzw. dzikich kąpielisk oraz popularyzacja i podniesienie świadomości społecznej z zakresu bezpiecznego letniego wypoczynku, w tym na wodach i terenach przywodnych.

W trakcie prowadzonych kontroli, osoby ''złapane'' na kąpieli w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz, zamiast mandatu otrzymują bilet na basen. Policjanci przekazują także profilaktycznie bezpłatne bilety osobom przebywającym i odpoczywającym w okolicy akwenów. Wszystko po to, aby przestrzec ich samych przed kąpielą w miejscu, gdzie jest ona niebezpieczna oraz aby zachęcić ich do promowania szeroko pojętego bezpieczeństwa. Policjanci zapowiadają kolejne kontrole miejskich zbiorników wodnych. Na kąpiących się, którzy będą ignorować ostrzeżenia stróżów prawa oraz zakaz kąpieli, czekać będą wysokie grzywny.

Na zdjęciu ręce kobiety, która trzyma w nich bilety na basen w ramach prowadzonej akcji przez mundurowych

Pamiętajmy!!

  • Będąc nad morzem, jeziorem, czy też innym akwenem zadbajmy o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo swoich bliskich. Brak wyobraźni i brawura są w stanie doprowadzić do tragedii całych rodzin. Kiedy mamy pod opieką dzieci, starajmy się je kontrolować, w taki sposób, aby nie stracić ich z oczu. Podczas pływania zakładajmy naszym najmłodszym pociechom kamizelki ratunkowe lub inne elementy, które pozwolą im utrzymać się na wodzie.
  • Nie korzystajmy z „dzikich” plaż. Stosujmy się do poleceń ratowników oraz do samego regulaminu kąpieliska. Podczas pobytu nad wodą nie należy spożywać alkoholu. Jest on główną przyczyną tragicznych wypadków. Korzystajmy z pięknej pogody w sposób bezpieczny, gdyż każde nieodpowiedzialne zachowanie może się skończyć dla nas kalectwem lub nawet śmiercią.
  • Nie wchodźmy szybko do wody, gdy jesteśmy mocno rozgrzani. Grozi to szokiem termicznym lub omdleniem. W sytuacji, w której złapie nas skurcz, nie panikujmy, a okrzykiem wezwijmy pomoc. Ratownik na pewno udzieli nam szybkiej interwencji.
  • Jeżeli natrafimy na gwałtowną burzę, nie szukajmy schronienia pod drzewami lub innymi wysokimi elementami infrastruktury drogowej. Gdy burza zaskoczy nas podczas jazdy samochodem, zatrzymajmy pojazd w bezpiecznym miejscu i nie wychodźmy z niego. Nie zbliżajmy się także do linii energetycznych. Może się okazać, że burza zaskoczy nas podczas kąpieli nad jeziorem. Wtedy szukajmy schronienia na brzegu.


Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

  • Brak umiejętności pływania;
  • Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
  • Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;
  • Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
  • Pływanie w miejscach zabronionych;
  • Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.

Zasady bezpiecznej kąpieli!

  1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
  2. Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.
  4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
  5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
  6. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
  7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
  8. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.
  9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
  10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.
  11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.
  12. Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
  13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
  14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.
  15. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
  16. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy coś zjeść. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo lekki posiłek.
  17. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
  18. Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.

Przypominamy, że w ramach akcji informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” został również ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy pn. "Artystyczny przeWODNIK", promujący bezpieczne przebywanie w wodzie i nad wodą oraz zdrowy tryb życia. Więcej informacji na temat konkursu i akcji znajduje się na stronie www.policja.pl/bezpieczeństwo-nad-woda.

  • Na zdjęciu mundurowi którzy rozmawiają z mieszkaną miasta o bezpiecznym wypoczynku w rejonie akwenów, jeden z mundyrowych w ręku trzyma opakowanie z bezpłatnymi biletami na basen
  • Na zdjęciu mundurowi którzy rozmawiają z mieszkaną miasta o bezpiecznym wypoczynku w rejonie akwenów, jeden z mundyrowych w ręku trzyma opakowanie z bezpłatnymi biletami na basen
  • Na zdjęciu mundurowi trzyma w rękach bilety na basen które zamierza profilaktycznie przekazać  kobiecie ospoczywającej w rejonie akwenów
  • Na zdjęciu mundurowi w trakcie prowadzenia kontroli akwenu
  • Na zdjęciu na pagon w stopniu starszego sierżanta będący na barku jednego z mundurowych w tle widać mundurowego rozmawiającego o bezpiecznym wypoczynku nad wodą ze spacerująca wraz z dzickiem kobietą
  • Na zdjęciu mundurowy rozmawia z mieszkaną miasta o bezpiecznym wypoczynku w rejonie akwenów
Powrót na górę strony