Deszczowa pogoda = śliska nawierzchnia. Zdejmij nogę z gazu i zwolnij!
Od rana na drogach występują trudne warunki. Latem pogoda także bywa zmienna. Ulewny deszcz i zaparowane szyby pojazdów znacznie utrudniają jazdę i sprzyjają niebezpiecznym sytuacjom na drodze. Podczas deszczu należy ściągnąć nogę z gazu, bowiem prędkość nadal jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Kiedy droga jest mokra, dostosowania jej do trudnych warunków jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Drogówka ze Świętochłowic apeluje o zachowanie koncentracji, obserwację drogi i rozsądek oraz dostosowanie prędkości do aktualnych warunków pogodowych.
Wbrew pozorom, nawet latem warunki drogowe mogą nie sprzyjać kierowcom. Podczas gwałtownej ulewy nawierzchnia jest mokra i śliska. Należy wtedy ściągnąć nogę z gazu. Prędkość nadal jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Dodatkowo deszcz ogranicza widoczność i utrudnia oraz wydłuża drogę hamowania. Nagłe hamowanie na mokrej drodze może spowodować, że samochód wpadnie w poślizg.
Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzyma się pojazd. Warto pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów.
Zaparowane przy tym szyby pojazdów znacznie utrudniają jazdę i sprzyjają niebezpiecznym sytuacjom na drodze. Dlatego powinniśmy wzmóc naszą czujność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy także, aby zachować bezpieczny odstęp od pojazdów jadących przed nami - im gorsze warunki, tym większy odstęp.
Dostosowanie prędkości do trudnych warunków jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Należy pamiętać o tym, że prędkość dopuszczalna, nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną. Każdy z nas jest użytkownikiem dróg i każdy ma prawo czuć się bezpiecznie i być bezpieczny – zarówno kierowca pojazdu, pieszy, jak i rowerzysta. W taką pogodę szczególnie niebezpiecznym manewrem jest wyprzedzanie. Aby ten manewr był bezpieczny, musimy mieć pewność, że z naprzeciwka nic nie jedzie. Zadbajmy też o właściwe ustawienie świateł. Zbyt niskie może spowodować, że nie będziesz widział pieszego, a zbyt wysokie, że oślepisz innego kierowcę. Jedynie ich prawidłowe ustawienie przyczyni się do zwiększenia twojego i innych bezpieczeństwa.
Dobry kierowca to taki, który jest odpowiedzialny, kieruje się zasadą ograniczonego zaufania i dba o swoje i innych bezpieczeństwo. Dbajmy o dobry stan techniczny naszego samochodu, nie lekceważmy prawa i stosujmy się do obwiązujących norm.
W trosce o bezpieczeństwo apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze, zwłaszcza na mokrej, śliskiej nawierzchni.
Pieszych natomiast zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych, które mają szczególne znaczenie dla ich bezpieczeństwa. Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej. Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą stroną drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze!