Na podwójnym gazie i z cofniętymi uprawnieniami
W ręce świętochłowickiej drogówki wpadł 46-letni kierujący. Świętochłowiczanin pomimo cofniętych uprawnień oraz świadomości, że nie ma ich od blisko 5 lat, wsiadł za kierownicę renaulta... mając w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Pomimo apeli o rozwagę oraz wysokich kar za jazdę „na podwójnym gazie”, niestety w dalszym ciągu zdarzają się nieodpowiedzialni kierujący. Nie akceptujmy takiego zachowania. Właściwa reakcja może niejednokrotnie uchronić przed nieszczęśliwymi zdarzeniami.
Jazda samochodem po alkoholu to ogromne zagrożenie na drodze, zarówno dla samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Pełna koncentracja i szybki czas reakcji to niezbędne czynniki pozwalające na bezpieczne prowadzenie pojazdu. Kierujący musi mieć podzielną uwagę. Niezbędne jest skupienie się nie tylko na drodze, ale także na jej najbliższym otoczeniu, bowiem zupełnie niespodziewanie na jezdni mogą pojawić się piesi, rowerzyści, a nawet zwierzęta. Taka podróż może skończyć się tragicznie, gdy zostanie połączona z alkoholem, bowiem ma on znaczny wpływ na zdolności psychomotoryczne, spowalnia reakcję oraz ruchy niezbędne podczas prowadzenia auta.
Pomimo wysokich kar za wsiadanie za kierownicę na „podwójnym gazie” w dalszym ciągu zdarzają się nieodpowiedzialni kierujący. Tak tez było w niedzielę, gdy w ręce drogówki wpadł nieodpowiedzialny mieszkaniec miasta. Do zdarzenia doszło na ulicy Chorzowskiej. Mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej kierującego renaultem. Okazał się nim 46-letni świętochłowiczanin. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna ma blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto sprawdzenie w policyjnych bazach danych wykazało, że mężczyzna blisko 5 lat temu, decyzją Prezydenta Miasta utracił uprawnienia do kierowania pojazdami. Teraz mieszkaniec Świętochłowic odpowie za nie stosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień oraz za jazdę w stanie nietrzeźwości.
Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tysięcy złotych. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Bądź odpowiedzialny. Piłeś? Nie jedź! To proste!
Jeżeli masz przypuszczenie, że ktoś jedzie na „podwójnym gazie”, nie bądź obojętny i poinformuj Policję. Wystarczy jeden telefon na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może niejednokrotnie uchronić przed nieszczęśliwymi zdarzeniami. Pamiętaj! Brak reakcji oznacza akceptację.
Dla sprawców brak reakcji otoczenia na ich niezgodne z prawem zachowanie jest odbierane jako akceptacja społeczna. Dlatego istotne jest dawanie wyraźnego sygnału przez mieszkańców regionu potencjalnym sprawcom, że ich negatywne zachowania nie pozostaną bez reakcji. Pamiętajmy, że zdecydowany i szybki odzew społeczeństwa, zwiększa szansę zatrzymania sprawcy, co pozwala nie tylko na zminimalizowanie szkód, ale także zapewnienie, że sprawca poniesie odpowiednie konsekwencje.
„Nie reagujesz – akceptujesz!” - to kampania społeczna śląskiej Policji. Ma ona na celu przede wszystkim ograniczenie liczby przestępstw pospolitych, między innymi poprzez zwiększenie świadomości obywatelskiej i wzmocnienie reakcji mieszkańców regionu na naruszenia prawa szczególnie dla nich uciążliwe. Bezpieczeństwo publiczne to nasza wspólna sprawa i wspólna troska.
Pamiętajmy, że postawy obywatelskie, polegające na powiadamianiu policji przez świadków przestępstw o zaistnieniu zdarzeń (ze szczególnym uwzględnieniem tych mających negatywny wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo publiczne), poprawiają jakość życia w naszych małych ojczyznach.
Nie zapominajmy jednocześnie o tym, że w tego typu reakcjach powinniśmy kierować się przede wszystkim naszym bezpieczeństwem. Nigdy nie wiemy jak bardzo zdesperowany, może być sprawca przestępstwa oraz czy działa sam. Podczas reakcji na przestępstwa starajmy się zapewnić sobie pomoc, osaczenie to najlepsza forma reakcji.