Pogadanka z mieszkańcami miasta w ramach kampanii „Mamo! Tato! Tutaj jestem!”
Mundurowa z miejscowej policji odwiedziła OSIR Skałka, gdzie wśród zieleni miejskiej mieszkańcy miasta oraz ich dzieci, a także przyjezdni korzystają z uroków lata. Mundurowa rozmawiała ze spacerującymi tam rodzicami i ich pociechami na temat zagrożeń, jakie czyhają na najmłodszych w otoczeniu, a szczególnie w miejscach zatłoczonych, a nawet na placu zabaw. Apelowała także, by dorośli zwracali uwagę na to, gdzie są i co robią ich dzieci. Wszystko za sprawą kampanii „Mamo! Tato! Tutaj jestem” zainicjowanej przez Śląską Policję.
Wczoraj świętochłowicka policyjna profilaktyk odwiedziła miejscowy Ośrodek Sportu i Rekreacji Skałka, gdzie wypoczywają mieszkańcy miasta oraz przyjezdni. Wśród spacerowiczów korzystających z uroków lata można tam dostrzec wielu rodziców z ich pociechami. Dlatego też policjantka rozmawiała z nimi o zagrożeniach, jakie czyhają na najmłodszych w otoczeniu, a szczególnie w miejscach zatłoczonych, a nawet na placach zabaw. Wszystko za sprawą zainicjowanej przez Śląską Policję kampanii edukacyjnej „Mamo! Tato! Tutaj jestem!”, której celem jest między innymi przeciwdziałanie zaginięciom najmłodszych obywateli naszego społeczeństwa. W ramach kampanii mundurowa przypominała, że w każdym momencie sprawowania opieki nad dziećmi, opiekunowie muszą być czujni i przewidujący, bowiem dzieci są ciekawe otaczającego ich świata, a przy tym niestety nieświadome czyhających zagrożeń. Nie zwracając uwagi na opiekunów, często oddalają się, poświęcając całą uwagę na zaspokojeniu swojej ciekawości. Upilnowanie dziecka staje się wyzwaniem szczególnie w zatłoczonych miejscach na przykład podczas imprez w plenerze. W takich sytuacjach, poza zagubieniem się dziecka mogą być one narażone niestety na wiele innych zagrożeń. Mundurowa uczulała dorosłych na to, aby skupiali większą uwagę na swoich pociechach. Dzieci nie są na tyle samodzielne i odpowiedzialne, aby odnaleźć się w stresowej i często dla nich traumatycznej sytuacji, jaką jest zagubienie. Policjantka zachęcała rodziców do korzystania ze sposobów, dzięki którym mogą zapobiec takiej sytuacji.
Jednym z nich jest na przykład przywiązanie dziecku do ręki balonika z helem w jaskrawym kolorze, podczas imprez na świeżym powietrzu, na których znajduje się wiele osób. Balonik będzie się unosił nad głowami ludzi, dzięki czemu dziecko będzie zauważalne w tłumie. Można skorzystać też z charakterystycznego i łatwo rzucającego się w oczy nakrycia głowy. Kolejnym sposobem jest na przykład wyposażenie dziecka w gadżet, na którym istnieje możliwość wpisania danych kontaktowych do opiekuna. Warto także ustalić z dzieckiem charakterystyczne miejsce, w którym spotka się z rodzicem w przypadku zagubienia. Najlepiej to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem na przykład zakupów w galerii handlowej, zabawy na placu zabaw lub festynie.
Mundurowa uczulała opiekunów na reagowanie na sytuacje, które mogą doprowadzić nie tylko do chwilowego zagubienia się pociech, ale także do poważnych zdarzeń, jak zabranie (porwanie) dziecka czy wyrządzenie mu krzywdy przez osoby obce. Przy okazji spotkania z rodzicami i ich dziećmi policjantka przestrzegała przed kontaktem z obcymi osobami i przypominała najmłodszych mieszkańcom miasta o tym, jak powinny zachowywać się podczas takiego kontaktu, zwłaszcza w sytuacji, gdy zamiary obcych zagrażają ich bezpieczeństwu.
W trakcie wczorajszego spotkania profilaktyk rozdawała rodzicom ulotki edukacyjno – informacyjne, a ich pociechom silikonowe opaski „niezgubki” z miejscem na wpisanie numeru telefonu do rodzica oraz odblaskowe czapeczki, dzięki którym dziecko jest widoczne w zatłoczonym miejscu.
Przypominamy, że każde zaginięcie dziecka powinno być zgłoszone na Policję. Warto wówczas zabrać ze sobą aktualne zdjęcie dziecka, przypomnieć sobie, w co dokładnie było ubrane i jakie ma charakterystyczne znaki szczególne oraz wskazać przypuszczalne miejsca, gdzie mogło się udać. Nie wskazane jest ukrywanie przed policjantami żadnych informacji.
Jednocześnie apelujemy do dorosłych!
Nie strasz dziecka policjantem! „Jak będziesz niegrzeczny, to policjant Cię zabierze” - to z pozoru niewinne dla niektórych stwierdzenie może mieć przykre konsekwencje — w przypadku zgubienia się lub innej sytuacji kryzysowej dziecko będzie unikało kontaktu z policjantem — być może jedyną w danej chwili osobą, której wizerunek rozpozna i która może mu pomóc. Ważne jest, aby uczyć dzieci zaufania do funkcjonariuszy publicznych.
Więcej informacji na temat kampanii „Mamo! Tato! Tutaj jestem!” można znaleźć na stronie śląskiej Policji.