Wiadomości

Uwaga seniorzy! Oszuści nadal są aktywni

Data publikacji 26.08.2021

W ostatnim czasie do miejscowej komendy ponownie docierają sygnały dotyczące aktywności przestępców próbujących wyłudzić pieniądze od osób starszych. Oszuści nie próżnują i dalej szukają łatwego zarobku, podszywając się np. pod policjantów. Nie bądźmy obojętni i ostrzegajmy naszych krewnych i sąsiadów o tym zagrożeniu. Szczególnie apelujemy do seniorów, aby byli ostrożni w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce pieniędzy. Pamiętajcie, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada Wam przez telefon.

Schemat działania oszustów wykorzystujących metodę „na policjanta” jest zawsze bardzo podobny. Przestępcy z wymyśloną legendą dzwonią do starszych osób i podają się za policjantów prowadzących działania wymierzone przeciwko oszustom. Straszą utratą pieniędzy i żądają „pomocy”, która ma polegać na wypłacie gotówki i przekazaniu jej fałszywym policjantom. Przestępcy dzwonią także z informują, że bliska seniorowi osoba (syn, córka, wnuk) jest sprawcą wypadku i potrzebne są pieniądze na kaucję. Oszuści zazwyczaj żądają dużych sum pieniędzy, zwykle kilkudziesięciu tysięcy złotych. Często też wypytują o posiadane pieniądze czy kosztowności.

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł.
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu.
  • Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce policji lub dzwoniąc na nr alarmowy 112 (pamiętaj jednak, aby wcześniej zakończyć rozmowę z oszustem, odkładając słuchawkę telefonu!)

Apelujemy o czujność!

Zwracamy się też z apelem, zwłaszcza do członków rodziny i krewnych — informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich łatwowierność. Powiedzmy im, jak mają zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Wykorzystujmy okolicznościowe, a nawet przypadkowe spotkania na ulicy do ostrzegania bliskich przed zagrożeniami. Zwróćmy uwagę na osoby starsze, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

Na zdjeciu starsza kobieta ze słuchawką przy uchu, obok napis Seniorze uważaj nie daj się oszukać. Stop oszustwom

Powrót na górę strony