W trosce o bezpieczeństwo pierwszaków
W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” świętochłowiccy mundurowi wraz z pierwszym dzwonkiem rozpoczęli cykl spotkań w miejscowych szkołach podstawowych. Wszystko po to, aby droga do szkoły dla najmłodszych mieszkańców miasta była bezpieczna. Podczas prelekcji stróże prawa przypomnieli dzieciom, jakich zasad należy przestrzegać, aby bezpiecznie dotrzeć na zajęcia. Pierwszaki chętnie odpowiadały na pytania i z wielkim zainteresowaniem słuchały policjantów.
Pierwszy tydzień nauki to bez wątpienia wyzwanie dla młodych mieszkańców miasta, którzy rozpoczęli swoją przygodę ze szkołą. Dzieci w wieku szkolnym stanowią liczną grupę użytkowników dróg. Dlatego w ramach akcji profilaktyczno – edukacyjnej „Bezpieczna droga do szkoły”, policjanci ze świętochłowickiej komendy wraz z pierwszym dzwonkiem rozpoczęli cykl spotkań w miejscowych szkołach podstawowych. Wszystko po to, aby przekazać pierwszakom cenne porady w kwestii ich bezpieczeństwa. Dla mundurowych to priorytet, aby dzieci znały przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych. Uczestnicy prelekcji mieli okazję porozmawiać zarówno z policjantami, jak i policjantkami z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach. W czasie spotkań mundurowi uczyli dzieci, jak unikać zagrożeń i bezpiecznie poruszać się po drodze. Opowiadali pierwszoklasistom o tym, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz jak ważne są odblaski. Omówili również znaczenie niektórych znaków drogowych. Choć głównym tematem była bezpieczna droga do szkoły, to policjanci nie zapomnieli o innych ważnych aspektach wpływających na bezpieczeństwo małych mieszkańców miasta. Oprócz policjantów z drogówki oraz dzielnicowych, w spotkaniach wzięły udział policyjna profilaktyk oraz policjantka na co dzień zajmująca się kontaktem z mediami. Mundurowe rozmawiały z dziećmi co zrobić, gdy widzą niebezpieczeństwo, albo mają kontakt z nieznajomym. Przypomniały im także numery służb ratunkowych i uniwersalny europejski numer alarmowy 112. Najmłodsi mieszkańcy miasta chętnie odpowiadali na pytania policjantów „popisując się” dotychczas zdobytą wiedzą oraz pokazywali, w jaki sposób prawidłowo przechodzi się przez jezdnię zgodnie z najważniejszą zasadą: „popatrz w lewo, popatrz w prawo i ponownie w lewo”. Na pierwszoklasistów czekała niespodzianka w postaci książeczki bezpieczeństwa oraz policyjnego odblasku.
Wskazówki dla ucznia:
- Przechodząc przez ulicę, gdzie jest sygnalizacja świetlna pamiętaj:
- czerwone oznacza STÓJ!!!
- zielone – IDŹ.
- Przechodząc przez ulicę, gdy nie ma sygnalizacji świetlnej pamiętaj:
- możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami (zebra) – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m,
- zanim przejdziesz, zatrzymaj się. Zawsze przed wejściem na jezdnię rozejrzyj się i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę (spójrz w lewo, potem w prawo i znowu w lewo. Przechodząc przez ulicę nie trać pojazdów z oczu, bądź czujny),
- przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność, nie korzystaj ze smartfona, skup swoją uwagę na tym, co się dzieje na drodze,
- nigdy nie wbiegaj na jezdnię i nie przebiegaj przez nią,
- Nie spychaj nikogo z chodnika na jezdnię dla zabawy.
- Pamiętaj: jeśli w pobliżu nie ma chodnika ani drogi dla pieszych, idź poboczem - lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżające samochody.
- Jeśli masz już 10 lat i kartę rowerową, możesz samodzielnie poruszać się rowerem po drogach, jeśli jesteś młodszy i chcesz jechać rowerem do szkoły, musi ci towarzyszyć osoba dorosła
- Jeśli nie masz jeszcze 150cm wzrostu, musisz podróżować w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym.
Wskazówki dla rodzica/opiekuna:
Wzmożony ruch, zwłaszcza poranny, może prowadzić do zaistnienia różnych zdarzeń drogowych. Warto więc zaplanować harmonogram dnia (a w szczególności poranka), by uniknąć pośpiechu i niepotrzebnego stresu w drodze do szkoły, a później do pracy. Pośpiech zarówno dla kierowcy, jak i niechronionego uczestnika ruchu drogowego (pieszego, rowerzysty) wiąże się z ryzykiem wypadku drogowego.
- Opracujmy najbezpieczniejszą trasę dojścia do szkoły oraz przejdźmy nią z dzieckiem i pokażmy wszystkie zagrożenia, uwzględniając newralgiczne miejsca.
- Przypomnijmy dzieciom zasady przechodzenia na drugą stronę jezdni (także przez przejście dla pieszych).
- Przypomnijmy zasady poruszania się rowerem.
- Wyposażmy dzieci w elementy odblaskowe.
- Prawidłowo przewoźmy swoje dzieci w samochodzie (w fotelikach, zapięte pasami), sami bądźmy dla nich przykładem i zapinajmy pasy bezpieczeństwa!
- Nigdy nie pozwalajmy wysiadać z samochodu od strony jezdni.
- Zatrzymujmy swój pojazd w rejonie szkół tylko w miejscach wyznaczonych. Zatrzymanie w rejonie przejścia dla pieszych może ograniczyć widoczność innym uczestnikom ruchu drogowego i spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w tym rejonie.