Mundurowi zachęcali do unikania przemocy podczas rodzinnego festynu
Miejscowi mundurowi wzięli udział w festynie rodzinnym. Nie bez powodu wydarzenie odbyło się 2 października, bowiem w tym dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. W przedsięwzięciu zorganizowanym przez Urząd Miejski w Świętochłowicach, miejscową Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną oraz SOW Przystań, nie mogło zabraknąć również świętochłowickich mundurowych. Na specjalnie przygotowanym stanowisku policjanci zachęcali m.in. do unikania przemocy. Festyn przyciągnął wiele dzieci oraz dorosłych, na których czekały liczne atrakcje.
2 października obchodzony był Międzynarodowy Dzień bez Przemocy ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Podczas tego dnia za pośrednictwem własnej inicjatywy różne instytucje przypominały o tym problemie, nagłaśniając swoje działania. Tak też było w Świętochłowicach. W miniony weekend na zakończenie Miejskiego Tygodnia Przeciwko Przemocy zorganizowano na terenie OSIR Skałka piknik rodzinny. Inicjatorem przedsięwzięcia był Urząd Miejski w Świętochłowicach, miejscowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna oraz SOW Przystań. W tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć mundurowych ze świętochłowickiej Policji. Stróże prawa przygotowali specjalnie stanowisko, na którym zachęcali uczestników do unikania przemocy. Z zainteresowanymi rozmawiali o formach i rodzajach przemocy, o tym, gdzie szukać pomocy i wsparcia oraz o odpowiedzialności prawnej w tym zakresie. Rozmowy te miały na celu przede wszystkim poprawę poczucia bezpieczeństwa ofiar przemocy domowej i podniesienie świadomości wpływu na własne bezpieczeństwo w wyniku prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia. Stróże prawa zachęcali do reagowania w przypadku bycia świadkiem przestępstwa w myśl kampanii „Nie reagujesz, akceptujesz”.
Oprócz tematu przewodniego mundurowi uczulali dzieci i ich opiekunów na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami. Przedstawili założenia kampanii edukacyjnej „Mamo! Tato! Tutaj jestem!” zainicjowanej przez Śląską Policję. Jej celem jest między innymi przeciwdziałanie zaginięciom najmłodszych obywateli naszego społeczeństwa. Dlatego stróże prawa rozmawiali z dziećmi oraz ich opiekunami o zagrożeniach, jakie czyhają na najmłodszych w otoczeniu, a szczególnie w miejscach zatłoczonych, a nawet na placach zabaw.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się także „Koło wiedzy”, specjalnie przygotowane przez policjantów miejscowej komendy. Koło zawiera osiem różnokolorowych pól o tematyce szeroko pojętego bezpieczeństwa. Każda kategoria zawiera ukryte pytania, celem sprawdzenia wiedzy osoby, która kręci kołem. Nie tylko najmłodsi byli spragnieni sprawdzenia swojej wiedzy. Każdy osoba, która zmierzyła się z tym intelektualnym wyzwaniem, chętnie odpowiadała na pytania. Ci, którzy dobrze odpowiadali na pytania, w nagrodę otrzymywali gadżet. Był to wspaniała sposobność do przypomnienia o zasadach szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Przy tej okazji policjanci przestrzegali przed sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresowani mogli zobaczyć, jak zmienia się postrzeganie świata, poprzez specjalne alko i narko gogle, które imitują stan po użyciu alkoholu oraz narkotyków.
Podczas festynu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na uczestników czekały liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów w tym między innymi słodki poczęstunek, zabawy ruchowe i malowanie twarzy.