Wiadomości

O przemocy wśród rówieśników z najmłodszymi mieszkańcami miasta

Data publikacji 22.10.2021

Policjantka z Zespołu Profilaktyki Społecznej miejscowej komendy odwiedziła najmłodszych mieszkańców miasta w jednym ze świętochłowickich przedszkoli. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach dotyczących agresji i przemocy rówieśniczej. Bo przecież przedszkole to oprócz domu i szkoły miejsce, w którym dziecko powinno czuć się bezpiecznie. Niestety zdarzają się sytuacje, że to właśnie najmłodsi stosują przemoc wobec siebie nawzajem.

W minioną sobotę mundurowa z zespołu do spraw Profilaktyki społecznej ze świętochłowickiej komendy gościła w jednym ze świętochłowickich przedszkoli. Spotkanie z dziećmi miało na celu rozmowę o problemie, jakim jest agresja i przemoc rówieśnicza. Choć wydawałoby się, że wśród tak małych dzieci problematyka przemocy nie występuje, to nic bardziej mylnego. Przemoc spotyka dzieci już w przedszkolu i na początku szkoły podstawowej. A przykładem może być tutaj bicie się wśród rówieśników. Jest to jedna z najbardziej dotkliwych form przemocy i należy pamiętać o tym, że wszelkie kopanie, popychanie, niszczenie rzeczy, czy nawet opluwanie to przemoc fizyczna. Z kolei przezywanie, wyśmiewanie, obgadywanie czy poniżanie to przemoc słowna. Dzieci często nie są świadome tego, że wrogie gesty czy miny oraz izolowanie rówieśnika to również przejaw przemocy.

Podczas spotkania z najmłodszymi mieszkańcami miasta, policjantka poprzez zabawę starała się wyjaśnić maluchom różnicę pomiędzy agresją i przemocą. Omówiła, w jaki sposób się przejawia oraz co zrobić, kiedy jest się ofiarą przemocy lub gdy znamy osobę, która doświadcza takich negatywnych zachowań. Przy okazji tej wizyty, policjantka poruszyła również temat bezpieczeństwa w kontaktach z osobami obcymi. Przypomniała najmłodszym mieszkańcom miasta, aby w trakcie zabawy przed blokiem na placu zabaw, a nawet w ogrodzie przedszkolnym nie przyjmowały od obcych żadnych prezentów i słodyczy, nie oddalały się z osobami obcymi i nie wsiadały do ich samochodów oraz unikały odludnych miejsc zabawy i bawiły się w grupie z innymi dziećmi. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w rozmowie i wykazały się dużą wiedzą na temat omawianych zagadnień.

Na zdjeciu grupa przedszkolaków patrzaca w kierunku przenośnego komputera na którym wyświetlona jest aniomacja dotycząca przemocy i agresji. Na pierwsym planie widac miniturową wersje maskotki śląskiej Policji, siedzi obok ekranu komputera

Na zdjeciu grupa przedszkolaków w towarzystkie mundurowej ktora trzyma w ręku obraze przedstawiający chłopca ciągnącego swoją koleżankę za włosy

Apelujemy do rodziców, aby uczyli swe pociechy rozwiązywania problemów bez używania siły, aby przemoc nie stała się jednym z elementów dorastania. W dziecku od najmłodszych lat powinno się nieustannie wyrabiać przeświadczenie, ze dbanie o własne bezpieczeństwo jest rzeczą najważniejszą. Powinno znać zasady postępowania w różnych sytuacjach życiowych, tak by unikać zagrożeń.

Nie bagatelizujcie tego, jeśli wasze dziecko powie, że jest na przykład wyśmiewane w klasie. Dla tak młodego człowieka może to stanowić znacznie większy problem, niż może się wydawać. Wszystko zależy od wrażliwości dziecka. Rozmawiajcie ze swoimi pociechami. Dzieci często milczą, mając poczucie winy i wstydu, skrywając przy tym w sobie lęk przed zemstą ze strony osoby, która im dokucza. Dlatego należy uważnie obserwować swoje dzieci. Jeśli zaobserwujesz któryś z poniższych sygnałów, spróbuj z porozmawiać z Twoim dzieckiem:

  • Dziecko ma zniszczone lub brudne ubranie, zniszczone przybory szkolne, ma zadrapania lub sińce. Zapytane, nie potrafi wyjaśnić co się stało,
  • Wygląda na nieszczęśliwe, gorzej śpi, pogarsza się w nauce,
  • Myśli, że jest „gorsze” od innych dzieci, unika kontaktu z rówieśnikami, zamyka się w sobie.
  • Unika szkoły, uskarża się na przykład na ból głowy.

Pamiętaj jednak o delikatnym podejściu do sprawy, bowiem dziecko może się bać mówić na tematy, które go niepokoją. Rozmowa z dzieckiem na pewno pomoże ustalić co jest przyczyna jego zmienionego zachowania i czy konieczne jest podjęcie ewentualnych kroków by mu pomóc. Wysłuchaj je uważnie i nie pośpieszaj ani nie przerywaj, staraj się wydzielić informacje dotyczące konkretnych zdarzeń. Koniecznie daj dziecku zapewnienie, że nie pozwolisz na jego krzywdzenie i nie bagatelizuj sprawy. Jeśli z relacji dziecka wynika, że sytuacja nie jest trudna, daj dziecku szansę, aby samo sobie poradziło. Możesz pomóc dziecku w przeciwstawieniu się przemocy, mówiąc mu na przykład co ma zrobić lub odpowiedzieć, a nawet kogo poinformować w szkole czy przedszkolu. Wspieraj swoje dziecko i zawsze zapewniaj, że nikt nie ma prawa go krzywdzić i stosować wobec niego przemocy.

  • Na zdjeciu widać policjantkę która wspólnie z dziećmi ogląda filmik poświęcony agrescji i przemocy
  • Na zdjeciu widać policjantkę która pokazuje dzieciom grafikę przedstawiającą chłopca który ciągnie za włosy swoją koleżankę
Powrót na górę strony