Amatorzy za szybkiej jazdy odczuli zmianę przepisów. Bilans działań „Stop Prędkości”
Miejscowa drogówka przeprowadziła działania „Stop Prędkości”. Akcja miała na celu egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń wynikających z przepisów o ruchu drogowym oraz zminimalizowanie liczby osób zabitych w wypadkach. Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator grzywien. Oznacza to dużo większe restrykcje dla kierowców łamiących przepisy drogowe. O tym, jak dotkliwe są to kary finansowe, przekonali się również kierujący, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość na drogach Świętochłowic. Mundurowi nałożyli ponad 20 mandatów karnych.
We wtorek od wczesnych godzin porannych na terenie Świętochłowic miejscowa drogówka prowadziła akcję o kryptonimie „Stop prędkości”. Miała ona na celu egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń wynikających z przepisów o ruchy drogowym oraz zminimalizowanie liczby osób zabitych w wypadkach. Policjanci dokonywali pomiarów prędkości na terenie całego miasta, szczególnie w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Działania trwały do wieczora. Niestety nie do wszystkich dotarło, że od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator grzywien. Oznacza to dużo większe restrykcje dla kierowców łamiących przepisy drogowe. Przekraczający dopuszczalną prędkość na drogach Świętochłowic, muszą się więc liczyć z karami finansowymi. Podczas wtorkowych działań nie zabrakło amatorów szybkiej jazdy. Stróże prawa z Wydziału Ruchu Drogowego ukarali mandatami karnymi 21 osób.
Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi zapłacimy więcej za wybrane rodzaje wykroczeń w ruchu drogowym, m.in. za przekroczenie dozwolonej prędkości czy za spowodowanie kolizji. Pamiętajmy, że każde niebezpieczne zachowanie na drodze może nieść ze sobą poważne konsekwencje, nie tylko finansowe. Apelujemy o ostrożną jazdę!
Nowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości:
• do 30 km/h - do 400 złotych
• od 31 do 40 km/h - 800 złotych
• o 41-50 km/h - 1000 złotych
• o 51-60 km/h - 1500 złotych
• o 61-70 km/h - 2000 złotych
• o 71 km/h i więcej - 2500 złotych
Wzrosła także maksymalna kara, którą może nałożyć na sprawcę sąd z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.