„STOP PRĘDKOŚCI”- Nie szukaj wymówek
Policjanci świętochłowickiej drogówki przeprowadzili w tym tygodniu działania „Stop Prędkości”. Akcja miała na celu egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń wynikających z przepisów o ruchu drogowym. W ręce mundurowych wpadło ponad 40 kierujących z „ciężką nogą na gazie”.
W tym tygodniu na terenie Świętochłowic miejscowa drogówka prowadziła działania „Stop prędkości”. Mundurowi sprawdzali, czy w trakcie zmniejszonego natężenia ruchu kierowcy przestrzegają obowiązujących ograniczeń prędkości. Dokonywali pomiarów prędkości na terenie całego miasta, szczególnie w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Działania trwały do późnego wieczora. Efektem policyjnej akcji było zatrzymanie ponad 40 kierujących, którzy zbyt mocno naciskali na pedał gazu. Oprócz mandatu otrzymywali od stróżów prawa ulotki „Bo spieszyłem się do domu. Czy to cię tłumaczy?”- kampanii realizowanej na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku, nowe kary za wykroczenia prezentują się następująco:
- przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 złotych
- przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 złotych
- przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 złotych
- przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 złotych
- przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 złotych
- przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 złotych
- przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 złotych
- przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 złotych
- przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 złotych
- przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 złotych
Ponadto należy pamiętać, że przekroczenie prędkości ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Nowy przepis ujednolicił dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym- 50 km/h przez całą dobę.
Ten przepis nie rozszerzył się poza teren zabudowany. Jednak wcale nie znaczy to, że mundurowy nie zatrzyma prawa jazdy kierowcy, który z drastyczny sposób naruszył przepisy drogowe, także limity prędkości, poza terenem zabudowanym. Funkcjonariusze zawsze mogą posłużyć się przepisem o spowodowaniu zagrożenia w ruchu drogowym na drodze publicznej. Wówczas mogą wystąpić o zakaz prowadzenia pojazdów (art. 86 Kodeksu wykroczeń).
Apelujemy do kierowców o zachowanie rozsądku na drodze i jazdę zgodną z przepisami. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość to ciągle jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Wielu kierowców jadąc za szybko ryzykuje życie i zdrowie swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Kierowco! Nie szukaj wymówek, przestrzegaj LIMITÓW PRĘDKOŚCI!