„Wiem co to przemoc…”, czyli warsztaty dla ósmoklasistów
Czym jest agresja, przemoc oraz hejt? Kto może paść ich ofiarą i jakie są prawne konsekwencje takich czynów? Między innymi na te pytania poznali odpowiedź ósmoklasiści z SP nr 19. Podczas dzisiejszych warsztatów mundurowa ze świętochłowickiej komendy oraz przedstawicielka SOW Przystań zachęcały młodych mieszkańców miasta m.in. do unikania przemocy.
„Wiem co to przemoc” to hasło przewodnie dzisiejszych warsztatów, które odbyły się w Szkole Podstawowej numer 19 w Świętochłowicach. Zajęcia w głównej mierze dotyczyły agresji, przemocy rówieśniczej oraz hejtu. W rolę prelegentów wcieliły się mundurowa z miejscowej komendy oraz przedstawicielka SOW Przystań, a uczestników uczniowie klasy ósmej. Prowadzące uświadamiały młodzieży problematykę szeroko rozumianej przemocy, wyjaśniając różnicę pomiędzy agresją i przemocą. Omówiły, w jaki sposób się ona przejawia oraz co zrobić, kiedy jest się ofiarą przemocy lub gdy znamy osobę, która doświadcza takich negatywnych zachowań. Jednocześnie zachęcały uczestników do jej unikania, przytaczając przykładowe negatywne zachowania. Jednym z nich jest bicie się wśród rówieśników, które jest jedną z najbardziej dotkliwych form przemocy i należy pamiętać o tym, że wszelkie kopanie, popychanie, niszczenie rzeczy, czy nawet opluwanie to przemoc fizyczna. Z kolei przezywanie, wyśmiewanie, obgadywanie czy poniżanie to przemoc słowna. Młodzi ludzie często nie są świadomi tego, że wrogie gesty oraz izolowanie rówieśnika to również przejaw przemocy. W ramach zadań profilaktycznych policjantka opowiadała uczniom o tym, skąd bierze się hejt i w jaki sposobów sobie z nim radzić. Omówiła również niewłaściwe zachowania w sieci, bowiem dla niektórych Internet jest okazją do „zaistnienia” poprzez publiczne obrażanie kolegów czy wyśmiewanie innych osób. Pomimo fałszywego przekonania o poczuciu anonimowości zza komputera, policjantka przypomniała, że będąc online nie są anonimowi. Podczas spotkania mundurowa przytoczyła także kilka aspektów prawnych, dzięki którym policja może eliminować tego typu zachowania. Znajomość konsekwencji prawnych czynów zabronionych pozwoli tym młodym jeszcze osobom zrozumieć skalę i powagę problemu. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu i ćwiczeniach, chętnie odpowiadali na pytania i dzielili się swoimi dotychczasowym doświadczeniami i problemami, które ich otaczają.
Przypominamy, gdzie można szukać pomocy w trudnych momentach życia:
- Telefon 116 111 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu,
- Telefon 121 212 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu.