Za nami działania „Stop Prędkości”
Wczoraj na terenie Świętochłowic policjanci z miejscowej drogówki przeprowadzili działania „Stop Prędkości”. Akcja miała na celu egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń wynikających z przepisów o ruchu drogowym oraz zminimalizowanie liczby osób zabitych w wypadkach. Niestety nie obyło się bez amatorów szybkiej jazdy. Mundurowi ujawnili ponad 50 przekroczeń dopuszczalnej prędkości.
Wczoraj od wczesnych godzin porannych na terenie Świętochłowic miejscowa drogówka prowadziła akcję o kryptonimie „Stop prędkości”. Miała ona na celu egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń wynikających z przepisów o ruchy drogowym oraz zminimalizowanie liczby osób zabitych w wypadkach. Policjanci dokonywali pomiarów prędkości na terenie całego miasta, szczególnie w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Działania trwały do wieczora. Niestety nie zabrakło amatorów szybkiej jazdy. Stróże prawa z Wydziału Ruchu Drogowego w trakcie działań ujawnili ponad 50 naruszeń przepisów dotyczących prędkości.
Apelujemy do kierowców, aby jechali wolniej w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Wzmożona czujność niezbędna jest między innymi w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.
Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku, nowe kary za wykroczenia prezentują się następująco:
- przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 złotych
- przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 złotych
- przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 złotych
- przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 złotych
- przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 złotych
- przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 złotych
- przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 złotych
- przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 złotych
- przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 złotych
- przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 złotych
Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym jest nadmierna prędkość. Przekroczenie jej o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Wielu kierowców jadąc za szybko ryzykuje życie i zdrowie swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Nowy przepis ujednolicił również dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym to jest 50 km/h przez całą dobę. Ten przepis nie rozszerzył się poza teren zabudowany. Jednak wcale nie znaczy to, że mundurowy nie zatrzyma prawa jazdy kierowcy, który w drastyczny sposób naruszył przepisy drogowe, także limity prędkości, poza terenem zabudowanym. Funkcjonariusze zawsze mogą posłużyć się przepisem o spowodowaniu zagrożenia w ruchu drogowym na drodze publicznej. Wówczas mogą wystąpić o zakaz prowadzenia pojazdów (art. 86 Kodeksu wykroczeń).