Wiadomości

Ty też możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo

Data publikacji 18.04.2022

„Nie reagujesz, akceptujesz!” to hasło przewodnie trwającej od kilku lat kampanii społecznej. Jej celem jest ograniczenie liczby przestępstw pospolitych m.in. poprzez zwiększenie świadomości obywateli i wzmocnienie reakcji mieszkańców regionu na naruszenia prawa szczególnie dla nich uciążliwe. Dla sprawców brak reakcji oznacza akceptację społeczną. Dlatego ważne jest dawanie im wyraźnego sygnału, że ich zachowanie nie jest akceptowane. Każdy może przyczynić się do ograniczenia liczby przestępstw. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112.

Kampania społeczna „Nie reagujesz, akceptujesz” ma na celu przede wszystkim ograniczenie liczby przestępstw pospolitych, między innymi poprzez zwiększenie świadomości obywateli i wzmocnienie reakcji mieszkańców naszego miasta na naruszenia prawa w szczególnie uciążliwych przestępstwach takich jak: kradzieże, kradzieże z włamaniem, bójki i pobicia, rozboje.

Dla sprawców brak reakcji otoczenia na ich niezgodne z prawem zachowanie jest odbierane jako akceptacja społeczna. Dlatego istotne jest dawanie wyraźnego sygnału przez mieszkańców regionu potencjalnym sprawcom, że ich negatywne zachowania nie pozostaną bez reakcji. Zdarza się, że jesteśmy naocznymi świadkami popełniania czynów zabronionych. Z uwagi na strach przed zemstą, często "przymykamy oko" na złe zachowania i wolimy milczeć, niż reagować. Pamiętajmy, że zdecydowany i szybki odzew społeczeństwa zwiększa szansę zatrzymania sprawcy, co pozwala nie tylko na zminimalizowanie szkód, ale także zapewnienie, że sprawca poniesie odpowiednie konsekwencje. Wystarczy tylko telefonicznie powiadomić Policję o naruszeniu prawa, aby wykazać się prawidłową postawą obywatelską, umożliwiającą mundurowym podjęcie stosownych działań. Niejednokrotnie policjanci zatrzymują sprawców popełnionego przestępstwa właśnie dzięki szybkiej informacji i niebagatelizowaniu problemu przez mieszkańców naszego miasta. Czujność niejednego sąsiada przestrzegła od włamania do mieszkania, jak i niejeden nietrzeźwy kierujący wpadł w ręce stróżów prawa dzięki zgłoszeniu obywatela. Takie zachowania są godne naśladowania, a współpraca zapewne bardziej owocna. Oprócz zwiększonego bezpieczeństwa w mieście, w świadomości potencjalnego przestępcy rodzi się lęk i obawa przed tak zwaną „wpadką”. Nie bójmy się zareagować. Wystarczy zadzwonić na numer 112.

Powrót na górę strony