Wiadomości

Uwaga! Oszuści chwycą się każdego sposobu, by się wzbogacić cudzym kosztem.

Data publikacji 03.06.2022

Pomimo wielu apeli miejscowej Policji nadal zdarzają się osoby wykorzystywane przez oszustów. Przestępcy nie próżnują i dalej szukają łatwego zarobku, podszywając się np. pod policjantów, pracowników administracji, gazowni, a nawet listonoszy. Stosują co raz to bardziej pomysłowe metody, by dotrzeć nie tylko do seniorów. Ich ofiarą padają także młodsi. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, możemy uniknąć utraty oszczędności życia.

Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach ostrzegają przed osobami, które podszywają się na przykład pod policjantów, prokuratorów, członków rodziny albo pracowników różnych instytucji i usiłują wyłudzić pieniądze. Pomimo przeprowadzanych akcji profilaktycznych i wielokrotnych apeli ze strony policjantów, wciąż dochodzi do zdarzeń, w których pokrzywdzonymi są seniorzy. Przestępcy wykorzystują co raz to nowsze metody dotarcia nie tylko do osób starszych, ale też ludzi młodszych. Przez telefon podają się za członków rodziny, policjantów, prokuratorów, urzędników, pracowników banków oraz pracowników medycznych. Tłumaczą przeróżne powody kontaktowania się, od pomocy w przypadku choroby do pomocy finansowej w przypadku, chociażby wpłacenia rzekomej kaucji za członka rodziny, by ten nie spędził kolejnych dni w areszcie. Oszuści bazują na naiwności i dobrym sercu ludzi, grają na ich emocjach i uczuciach. Przychodzą również bezpośrednio do domów. Podszywają się za pracowników administracji, gazowni, a nawet listonoszy.

Pamiętaj!

Prawdziwi policjanci, funkcjonariusze CBŚP, czy prokuratorzy NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy też nie proszą o przekazanie, czy przelanie na podane konto pieniędzy jako „dowodu w sprawie”, czy podanie danych umożliwiających dostęp do naszego konta.

Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, możemy uniknąć kłopotów i utraty oszczędności naszego życia.

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny lub inną osobę i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, czy kosztowności, które mamy w domu lub jakie przechowujemy w banku. Nie wypłacajmy z konta żadnych oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie.
  • Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Bądź czujny w kontakcie z nieznajomym! Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
  • Nie wpuszczaj do swojego mieszkania osób nieznajomych, które pod przykrywką skorzystania z toalety albo ugaszenia pragnienia szklanką wody splądrują twoje mieszkanie.

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa, musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc, podszywają się za bliskich, pracowników banku, urzędów lub policjantów. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś, zasłaniając się pośpiechem, ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Aby się upewnić, że mamy do czynienia z autentyczną osobą zawsze możemy zadzwonić do instytucji, z której rzekomo ma być przedstawiająca się osoba. Lepiej sprawdzić dokładnie, niż dać się oszukać.

Rozmawiajmy z naszymi dziadkami, rodzicami i bliskimi o tych wszystkich zagrożeniach. Wskażmy im sposób postępowania w momencie, gdy ktoś zadzwoni do nich lub przyjdzie w podobnej sprawie.

 

Powrót na górę strony