Wiadomości

Działania "NURD" przyniosły żniwa w Świętochłowicach

Data publikacji 08.06.2022

Na terenie Świętochłowic policjanci Ruchu Drogowego przeprowadzili krajowe działania „NURD”. Ich głównym celem było ograniczenie niebezpiecznych zdarzeń na drogach i przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń. W trakcie działań mundurowi ujawnili w prawie 40 wykroczeń.

Wczoraj na terenie Świętochłowic policjanci z miejscowej drogówki przyłączyli się do krajowych działań o nazwie „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze zwrócili szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyjrzeli się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Podczas trwających  działań policjanci uwagę poświęcili również wykroczeniom powstających na relacji kierujący samochodami a użytkownikami pojazdów jednośladowych, czyli tych, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu.  Obecna aura sprzyja korzystaniu z tych ostatnich, a kierujący nimi jak każdy uczestnik ruchu drogowego są zagrożeni wypadkiem w ruchu drogowym. Zwracali także uwagę na rowerzystów, ich stan trzeźwości oraz obowiązkowe wyposażenie jednośladów. Nadzorem objęto miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego w tym te, na których najczęściej dochodziło do wypadków.
Policjanci ujawnili prawie 40  wykroczeń.

77 % z nich popełnili kierowcy, pozostałe sami piesi. Nie korzystali oni z wyznaczonych przejść dla pieszych. Takie nieodpowiedzialne zachowanie kończyło się dla nich mandatem w kwocie 50 złotych.

Każdy sprawca wykroczenia miał możliwość zapłaty za mandat od razu, płacąc kartą.
Patrole ruchu drogowego w całym kraju, w tym także w Świętochłowicach są wyposażone w terminale płatnicze, dzięki którym za mandat można zapłacić od ręki na miejscu.

Miłośnicy jednośladów również byli pod szczególnym nadzorem. Motocykl i rower to nie tylko codzienny środek transportu, którym można poruszać się do pracy lub na zajęcia - ale jest to również świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Weekendowe wycieczki, wyjazdy poza miasto połączone ze zwiedzaniem są dużą atrakcją dla podróżujących i mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń.


Wrażeń, jednak tych negatywnych dostarczył jeden miłośnik jednośladu. 17- letni mieszkaniec Świętochłowic rozbił pulę jednorazowo, popełniając 6 wykroczeń naraz. Poruszał się on motorem typu cross:
- bez posiadanych uprawnień. Przy czym był już za to wykroczenie dwukrotnie karany w ostatnich miesiącach,
- nie stosował się do znaku drogowego,
- nie używał kasku ochronnego,
- poruszał się pojazdem bez wymaganego przepisami oświetlenia i bez tablic rejestracyjnych
To nie wszystko. Sprawdzono monitoring miejski i ustalono, że ten sam kierujący poruszał się tym samym motocyklem:
- wzdłuż chodnika, a następnie
- naruszył zakaz jazdy wzdłuż przejścia dla pieszych.
Wobec młodego mieszkańca miasta został sporządzony wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Chorzowie, który to zdecyduje o karze dla niego.

Jednak to nie koniec wtorkowych działań. 45-letni świętochłowiczanin był w stanie jechać swoim osobowym volkswagenem, tyle że był w stanie po spożyciu alkoholu. Podczas kontroli wydmuchał 0,16 mg/l alkoholu etylowego w wydychanym powietrzu, co stanowi 0,33   tegoż alkoholu we krwi. Pożegnał się więc ze swoim prawem jazdy. Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, grzywną do 5000 złotych i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy.
To nie jedyny zatrzymany mu dokument. Okazał się, że jego samochód nie posiada aktualnych badań technicznych, za co zatrzymano mu dowód rejestracyjny za pokwitowaniem.

Nietrzeźwi oraz znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu kierowcy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każdy siadając za kierownicę samochodu, na rower czy inny pojazd po alkoholu musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu. Jednak czy będziemy odpowiadać za przestępstwo czy wykroczenie zależy od stężenia alkoholu w organizmie. Rozróżnić można dwa tzw. stany: po użyciu alkoholu oraz nietrzeźwości.
Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
stężenia we krwi od 0,2do 0,5 alkoholu, albo
obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.”
Stan nietrzeźwości  zachodzi, gdy:
zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub
zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.


W Polsce zabronione jest kierowanie pojazdem w którymkolwiek ze stanów wskazanych wyżej, jednak różne mogą być tego konsekwencje.

Z pewnością przestrzeganie obowiązujących przepisów, skupienie uwagi na tym, co dzieje się wokół  nas na drodze, a także unikanie niebezpiecznych zachowań pozwoli zminimalizować ryzyko zaistnienia zdarzenia drogowego.

 

 

Powrót na górę strony