Debatowali o bezpieczeństwie seniorów
Na terenie Wież KWK Polska w Świętochłowicach odbyła się debata społeczna zorganizowana przez miejscową Policję. Tym razem tematem spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo osób starszych. Omówiono m.in. problematykę oszustw dokonywanych na szkodę seniorów oraz ich bieżące problemy, z którymi spotykają się na co dzień. Zainteresowanie tematyką debaty pokazało, że rozmowy na temat bezpieczeństwa są potrzebne, dlatego podobne spotkania będą z pewnością organizowane również w przyszłości.
Policjanci ze świętochłowickiej komendy w miniony wtorek na terenie Wież KWK Polska spotkali się z seniorami zamieszkującymi miasto. Wszystko za sprawą zorganizowanej przez nich debaty społecznej. Zgodnie z jej nazwą „Bezpieczeństwo seniorów w życiu codziennym i w cyberprzestrzeni” głównym tematem spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo osób starszych. Policjanci omówili problematykę oszustw dokonywanych na szkodę seniorów oraz ich bieżące problemy w tym zagrożenia i niebezpieczne sytuacje, na które narażeni są w codziennym życiu.
Debata została podzielona na 2 dwie części. W blokach tematycznych podczas pierwszej części mundurowi przedstawili prezentacje zawierające opisy najczęściej spotykanych zagrożeń w świecie wirtualnym oraz realnym. Opisując różne formy przestępstw, zwrócono między innymi uwagę na nowa formę oszustwa tak zwaną metodę „na węgiel” oraz przy zakupie akcji PKN Orlen, ale nie tylko. Omówiono również działania profilaktyczne zrealizowane samodzielnie przez policjantów miejscowej komendy lub z instytucjami na co dzień współpracującymi. Mundurowi przypomnieli także o innowacyjnych narzędziach do współpracy ze społeczeństwem takich jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której mieszkańcy mają możliwość sygnalizowania policji o zagrożeniach, występujących w ich najbliższym otoczeniu. Omówiono również aplikację „Moja Komenda”, ułatwiającą kontakt z dzielnicowymi. Dzięki tym rozwiązaniom stróże prawa mają dodatkową możliwość, aby poszerzyć wiedzę nie tylko na temat lokalnych oczekiwań społecznych, ale i poznać potrzeby mieszkańców. W tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć kadry kierowniczej Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach, którą reprezentowała młodszy inspektor Monika Francikowska - Pierwszy Zastępca Komendanta. Oprócz vice szefowej w spotkaniu wzięli udział Naczelnik Wydziału Prewencji i jego zastępca, policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, policjantka zajmująca stanowisko Specjalisty ds. Kontroli oraz dzielnicowi. W spotkaniu z seniorami udział wzięli również przedstawiciele świętochłowickiego OPS.
W drugiej części debaty rozpoczęła się dyskusja z uczestnikami przedsięwzięcia. Miała ona charakter otwarty, dlatego każda osoba mogła zadać pytanie policjantom. Seniorzy chętnie zadawali pytania organizatorom oraz przedstawiali swoje spostrzeżenia w kwestii bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Na zakończenie uczestnicy otrzymali materiały promujące omawiane aplikacje, ulotki zawierające najważniejsze informacje na temat dzielnicowych oraz „Koperty Życia” – zawierające KLUCZOWE informacje, niezbędne podczas przeprowadzania wywiadu przez ratowników w trakcie udzielania pierwszej pomocy.
Seniorze! Nie daj się złodziejom i oszustom. Oni chwycą się każdego sposobu, by się wzbogacić cudzym kosztem. Przestępcy co chwilę modyfikują metody swojego działania.
Uwaga na oszustów wykorzystujących sytuację z brakiem węgla.
Wiedząc, że zapotrzebowanie na to paliwo jest ogromne, wyłudzacze naprawdę mocno starają się, by przekonać swoje ofiary do kliknięcia niebezpiecznego linku. Stąd już niedaleka droga do przejęcia dostępu do konta bankowego niedoszłego kupca. Cyberprzestępcy bazują na tworzeniu stron internetowych, które łudząco przypominają strony internetowych spółek górniczych działających w Polsce. Oszuści wykorzystują także logotypy tych spółek, przez co na pierwszy rzut oka strony są całkiem podobne do oryginalnych. Model działania oszustów w wielu przypadkach wygląda w ten sposób, że wysyłają oni wiadomości SMS do osób zainteresowanych kupnem. Przesłany link ma prowadzić do strony internetowej sprzedawcy. Otrzymanie takiej wiadomości powinno zaniepokoić klienta. Polska Grupa Górnicza informuje, że podczas transakcji w należącym do spółki sklepie nie są wysyłane żadne SMS-y. Otwarcie podejrzanego linku może wiązać się z zainstalowaniem niebezpiecznego oprogramowania. To zaś może finalnie doprowadzić do przejęcia dostępu do konta bankowego przez oszustów.
Jak inwestować w akcje PKN ORLEN?
Inwestowanie w akcje PKN ORLEN przez inwestorów indywidualnych może odbywać się wyłącznie poprzez licencjonowane domy maklerskie oraz banki prowadzące działalność maklerską, których pełną listę można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.
PKN ORLEN zachęca do inwestowania wyłącznie przez swoje oficjalne kanały, takie jak: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych. Poniżej przedstawiamy, czym charakteryzuje się phishing w internecie, czyli próba podszycia się pod inną firmę w celu wyłudzenia pieniędzy.
- Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN ORLEN lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.
- Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN ORLEN. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę.
- Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy ORLEN czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe.
- Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi PKN ORLEN nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.
- Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których PKN ORLEN nie używa w swojej komunikacji.
- Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN ORLEN lub licencjonowanymi domami maklerskimi.
- Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem.
Przypominamy i przestrzegamy!
Należy uważać w kontaktach z obcymi osobami, dzwoniącymi pod numer naszego telefonu, wypytującymi o nasze sprawy osobiste czy finansowe.
Przykładowy schemat działania sprawców dokonujących oszustw metodą „na akcje Orlenu”
Mężczyzna na swoim koncie na znanym portalu społecznościowym zobaczył reklamę wspomnianych akcji. Zainteresowany reklamą założył konto w aplikacji, gdzie podał swój numer telefonu i adres poczty elektronicznej. Po kilku dniach skontaktował się z nim mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik firmy inwestycyjnej, która pomaga w inwestowaniu pieniędzy w akcje Orlenu. Następnie na maila pokrzywdzonego przyszedł link z numerem konta, na które miły być przelewane zyski z inwestycji. Po wejściu na otrzymany link pojawiła się aplikacja AnyDesk (służąca do zdalnej obsługi pulpitu urządzenia). Wtedy rozmówca polecił zalogować się pokrzywdzonemu na swoje konto bankowe, wpisać numer konta, który podał i dane do przelewu oraz dołączyć je do odbiorców zaufanych. W kolejnych krokach oszust instruował osobę, aby zmienił jeszcze kilka ustawień w aplikacji bankowej, nie wylogował się z systemu bankowego oraz nie wyłączał komputera i telefonu, a także zaakceptował transakcję, o której został poinformowany przez aplikację bankową. W dalszej części rozmowy przestępca, chcąc zająć czas pokrzywdzonego i uwiarygodnić przeprowadzane operacje bankowe, polecił mu sprawdzać dane zysków firmy, która inwestowała w akcje Orlenu oraz uchwały firmy, w którą miał inwestować, o kapitalizacji spółki. Cała ta rozmowa trwała ponad trzy godziny. Po tym czasie zgłaszający zorientował się, że coś jest nie w porządku i zalogował się na swój rachunek bankowy z innego komputera. Wtedy okazało się, że z jego konta zniknęły wszystkie środki i zostały przelane w kilkunastu transakcjach na podane wcześniej przez przestępców konto.