Policjanci promowali policyjne aplikacje oraz zachęcali do bezpiecznego zarządzania swoimi świadczeniami
W minioną środę policjanci ze świętochłowickiej komendy na specjalnie przygotowanym, mobilnym stanowisku promowali aplikacje związane z bezpieczeństwem. Mowa tutaj o narzędziach takich jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Moja Komenda. Dodatkowo mundurowi włączyli się w promowanie kampanii ZUS, której hasło brzmi „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Jej celem jest m.in. zachęcanie seniorów do bezpiecznego zarządzania swoimi finansami za pomocą konta bankowego.
Policjanci ze świętochłowickiej komendy pojawili się wraz z mobilnym stanowiskiem pod centrum handlowym przy ulicy Chorzowskiej. Dzięki współpracy na rzecz bezpieczeństwa pomiędzy Policją a placówką handlową, mundurowi po raz kolejny mieli możliwość spotkać się osobiście z mieszkańcami miasta, którzy odwiedzili market. Na specjalnie przygotowanym, mobilnym centrum bezpieczeństwa, policjanci prezentowali i omawiali działanie aplikacji Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Obie aplikacje w łatwy sposób można obsługiwać za pomocą telefonu komórkowego, dzięki czemu w szybki sposób można znaleźć m.in. kontakt do swojego dzielnicowego bądź powiadomić Policję o zauważonych zagrożeniu.
Na odwiedzających czekały ulotki profilaktyczne oraz gadżety promujące bezpieczeństwo. Ponadto na życzenie zainteresowanych, policjanci pomagali również w instalacji aplikacji na ich smartfonach.
Wczorajsze spotkanie z mieszkańcami było też idealną okazją do promowania wśród seniorów kampanii informacyjno-edukacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, której hasło brzmi „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Jej głównym celem jest upowszechnianie wśród seniorów wiedzy na temat korzyści, jakie daje im posiadanie konta w banku i zarządzanie za jego pośrednictwem finansami. Zdarzają się osoby ze środowiska senioralnego, które nie mają rachunku bankowego z różnych powodów. Być może nie wiedzą, jak je założyć i obsługiwać. Być może obawiają się, że nie będą mogli swobodnie korzystać ze swoich środków, a niektórzy wolą trzymać oszczędności w domu, uznając, że tam są bezpieczne. Kampania zachęca osoby korzystające z ZUS do założenia rachunku bankowego, na który będzie wpływać świadczenie, by seniorzy mieli bezpieczny dostęp do swoich środków. W ten sposób mogą dysponować swoimi pieniędzmi, nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa.
Policjanci w myśl kampanii wszystkim odwiedzającym wręczali gazetki „ZUS dla Seniora”.
Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć pod adresem: https://www.zus.pl/o-zus/o-nas/kampania-bezpieczny-zdrowy-bezgotowkowy-
Przypominamy!
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Interaktywne narzędzie funkcjonujące od 14 września 2016 roku. Od tego czasu policjanci przy każdej okazji w trakcie organizowanych różnego rodzaju spotkań, debat społecznych, w lokalnych mediach oraz na stronie internetowej informują społeczeństwo o funkcjonalności tej aplikacji. Ma on na celu poprawę bezpieczeństwa przy współpracy z mieszkańcami. Została stworzona po to, by umożliwić i zapewnić obywatelom realny wpływ na bezpieczeństwo oraz porządek publiczny w swojej okolicy. Każda osoba może zapoznać się z informacjami na temat bezpieczeństwa oraz występujących zagrożeń w danym rejonie. Może również zdalnie poprzez mapę zgłosić naruszenie prawa w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, poprzez naniesienie zagrożenia na stronie aplikacji. Takie działanie ze strony mieszkańców w efekcie pomaga Policji w skuteczniejszym zwalczaniu zagrożeń. Można śmiało stwierdzić, że jest to świetny instrument współpracy Policji ze społeczeństwem. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę, dzięki czemu zapewnia każdemu z mieszkańców możliwość korzystania z niej w sposób łatwy i anonimowy.
Przypominamy, że z narzędzia należy korzystać w sposób racjonalny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera lub telefonu również można zgłosić jedno zagrożenie na dobę. Policjanci przypominają, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W takich przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego – 112.
Aplikacja mobilna przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policję w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. „Moja Komenda” jest bezpłatna i została opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS. Aplikacja, po jej zainstalowaniu, może pracować w trybie off-line, jednak jej pełne funkcjonalności są widoczne przy zapewnieniu dostępu do sieci Internet. Baza danych zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju.Jest to narzędzie, które zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji o jednostkach Policji, jak i dzielnicowych. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie aplikacja sama odnajdzie najbliższy policyjny obiekt, wskaże trasę dojścia lub dojazdu. Przypominamy, że w nagłych przypadkach należy korzystać z numerem alarmowym 112.