Wiadomości

Bezpieczeństwo nad wodą w Świętochłowicach

Data publikacji 01.07.2023

Rozpoczęły się wakacje. Najbliższe prognozy pogody wskazują, że czeka nas słoneczny czas i każdy będzie chciał się jakoś schłodzić. By wypoczynek nad wodą nie zmienił się w tragedię, mundurowi wzmożenie kontrolują akweny na terenie Świętochłowic, przedstawiając wypoczywającym kilka prostych zasad.

W okresie letnim świętochłowiccy policjanci podejmują szereg działań profilaktycznych ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym na terenie miasta, informując ich jednocześnie o zagrożeniach wynikających z nielegalnych kąpieli, gównie dla życia i zdrowia. Z uwagi na to, że do rozpoczęcia wakacji został zaledwie jeden dzień oraz odnotowane przypadki utonięcia na terenie województwa śląskiego mundurowi nie tracą czujności i apelują o zachowanie rozwagi. Policjanci przypominają, że kąpiel w miejscu zabronionym, jest nie tylko wykroczeniem opisanym w przepisach prawnych, za które grozi grzywna, ale coraz częstszą przyczyną tragedii. Dzielnicowi z rejonu Świętochłowic w ramach codziennych czynności kontrolują rejon akwenów na terenie miasta by zapewnić mieszkańcom maksymalne bezpieczeństwo.


Najbliższe prognozy pogody wskazują, że za kilka dni czeka nas słoneczny i gorący czas. Mogą się znaleść osoby, które zapragną pierwszych kąpieli w miejscowych akwenach. Pamiętajmy jednak, że wszystkie tzw. „dzikie kąpieliska” na terenie Świętochłowic nie są przeznaczone do kąpieli.


Na kąpiących się pomimo zakazów i ostrzeżeń, czekać będą wysokie grzywny.


Nie każdy bierze sobie apele policjantów do serca, dlatego stróże prawa systematyczne patrolują okolice zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenie miasta. Podczas służby dzielnicowi sprawdzają bezpieczeństwo wypoczywających w rejonie akwenów. Pouczają, gdzie kąpiele są dozwolone, wskazują główne zasady, jakich należy przestrzegać podczas kąpieli m.in. zakaz wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu czy zakaz kąpania się w miejscach, gdzie nie czuwa ratownik. Ponadto sprawdzają także właściwe oznakowanie informujące o zakazie kąpieli.
Przypominamy również o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w rejonach/okolicach zbiorników wodnych, z których część opisana jest poniżej a kilka najważniejszych zawartych jest w załączonej grafice.

 

grafika - poradnik bezpieczeństwo nad wodą z zasadami: Pamiętajmy o korzystaniu z kąpieli tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników wodnych. Zawsze stosujmy się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratownika. Nigdy nie skaczmy "na główkę" do nieznanej wody. Zwracajmy uwagę na osoby obok nas, upewnijmy się czy nie potrzebują naszej pomocy. Wypoczywając nad wodą, zwróćmy szczególną uwagę na dzieci. Pływając łódką czy kajakiem zawsze sprawdźmy ich stan techniczny, zawsze zakładajmy kamizelki ratunkowe. Podczas wodnych wypraw na bieżąco oceniajmy pogodę, szacujmy nasze możliwości.Warto zainstalować aplikację RATUNEK lub zapisać odpowiednie numery ratunkowe. Nie wchodźmy gwałtownie do wody bezpośrednio po opalaniu. NIGDY NIE WCHODŹMY DO WODY POD WPŁYWEM ALKOHOLU!


Zasady bezpiecznej kąpieli:
    • Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
    • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;
    • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
    • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;
    • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
    • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
    • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
    • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne;
    • Zażywając kąpieli słonecznych, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby;
    • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.

Powrót na górę strony