Bezpieczna droga na wakacje
Wakacje trwają a policjanci świętochłowickiej drogówki dbają o bezpieczeństwo na naszych drogach. Zwiększona liczba kontroli, w tym autokarów i kierowców wiozących dzieci oraz dorosłych na letni wypoczynek. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa wybierając się w podróż oraz o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.
W czasie wakacji, na drogach pojawia się więcej pojazdów niż w innych okresach roku. Dlatego najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwracają będą szczególną uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz stanu technicznego.
Policjanci z drogówki apelują o rozsądek za kółkiem i unikanie brawury. Wakacje to czas wzmożonego ruchu na drogach, dlatego wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jeśli planujemy podróż samochodem, warto się do niej odpowiednio przygotować. Sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą. W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.
Najważniejsze zasady:
- Sprawdź swoje auto przed wyjazdem na wakacje jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie.
- Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.
- Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych.
- Bądź wyspany i wypoczęty. Zmęczenie jest naszym wrogiem i stanowi poważne zagrożenie. Nie jest prawdą, że jesteśmy w stanie nad nim zapanować. W trakcie wielogodzinnych podróży róbmy przerwy.
- Zadbajmy o odpowiednią temperaturę w samochodzie.
- Ograniczmy do minimum rozmowy telefoniczne, gdyż wykonywane nawet przez zestawy głośnomówiące, dekoncentrują.
- Sygnalizujmy swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
- Prędkość dostosujmy do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
- Coraz lepsze samochody, wyposażone w urządzenia wspomagające jazdę, nie zwalniają kierowcy z myślenia. Jak sama nazwa wskazuje, tylko wspomagają one jazdę. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo podczas podróży pojazdem spoczywa w zasadniczej mierze na kierowcy.
- Należy pamiętać, że na bezpieczeństwo podczas jazdy wpływ ma również rozmieszczenie bagaży oraz zabezpieczenie ich przed przemieszczeniem.
- Niezależnie od tego, gdzie zaparkujemy pojazd, nie pozostawiajmy w jego wnętrzu dzieci ani zwierząt, szczególnie w czasie upałów.